MZ: farmaceuta nie musi ustalać czy recepta została wystawiona przez lekarza lub pielęgniarkę

Z URZĘDU

Autor: OIA w Białymstoku/rynekaptek.pl   02-09-2016, 09:47

MZ: farmaceuta nie musi ustalać czy recepta została wystawiona przez lekarza lub pielęgniarkę Osoba wydająca bezpłatne leki nie jest uprawnionado ustalenia czy recepta została wystawiona przez uprawnionego lekarza lub pielęgniarkę.

Naczelna Rada Aptekarska wraz z przedstawicielami samorządu zawodowego lekarzy i samorządu pielęgniarek i położnych, podczas spotkania poświęconego tematyce leków 75 +, któremu przewodniczył Konstanty Radziwiłł, poprosiła o wyjaśnienie kto będzie zobowiązany do ustalenia uprawnień osoby wystawiającej receptę.

Prośba o odpowiedź miała związek z mogącymi się pojawić wątpliwościami, dotyczącymi obowiązku ustalenia czy recepta dla pacjenta posiadającego uprawnienia do bezpłatnego zaopatrzenia w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne określone w wykazie, została wystawiona przez uprawnionego lekarza czy pielęgniarkę.

Jak czytamy w piśmie przygotowanym przez NRA w sprawie odbytego spotkania, Ministerstwo Zdrowia wskazało, że osoba wydająca bezpłatne leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne nie jest uprawniona, a tym bardziej zobowiązana do ustalenia czy recepta została wystawiona przez uprawnionego lekarza lub pielęgniarkę.

Zgodnie z komunikatem NIA opublikowanym we wtorek 30 września br. w sprawie zasad wystawiania i realizacji recept na bezpłatne leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne przysługujące świadczeniobiorcom, którzy ukończyli 75. rok życia, osoba wydająca nie jest uprawniona do ustalenia i wpisania kodu uprawnień do leków bezpłatnych, tj. kodu „S” (uprawnie określone w art. 43a. ust. 1 ustawy o świadczeniach).

W przypadku seniorów, którzy ukończyli 75 rok życia, osoba wydająca leki ma obowiązek poinformować pacjenta o możliwości nabycia innego leku, niż lek przepisany na recepcie, o tej samej nazwie międzynarodowej, dawce, postaci farmaceutycznej i o tym samym wskazaniu terapeutycznym.

W przypadku, gdy pacjent żąda wydania odpowiednika, który nie znajduje się w wykazie bezpłatnych leków dla seniorów, osoba wydająca lek zobligowana jest do naliczania odpłatności, z jaką lek byłby ordynowany na zasadach ogólnych oraz wydania tego leku na żądanie pacjenta.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH