MZ: lekarze specjaliści nie mogą wystawiać recept dla seniorów 75+

Z URZĘDU

Autor: MZ/rynekaptek.pl   23-08-2016, 16:02

MZ: lekarze specjaliści nie mogą wystawiać recept dla seniorów 75+ Resort przypomina zasady wystawiania recept dla seniorów w ramach projektu 75+.

Minister Zdrowia wydał komunikat dla lekarzy specjalistów dotyczący kontynuacji leczenia pacjentów 75+ uprawnionych do bezpłatnych leków.

Zgodnie z wydanym przez Ministerstwo komunikatem, "lekarze specjaliści nie mogą wystawiać recept na bezpłatne leki dla pacjentów po 75. roku życia (chyba że są to recepty pro auctore i pro familiae)".

Recepty na bezpłatne leki dla pacjentów, którzy ukończyli 75 lat, mogą wystawiać jedynie:

• uprawnieni lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ),
• uprawnione pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej,
• lekarze z prawem wykonywania zawodu, którzy zaprzestali jego wykonywania – mogą wystawić recepty dla siebie, małżonków, wstępnych, zstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa (tzw. pro auctore i pro familiae).

Jeśli lekarz specjalista leczy pacjenta lekami, które znajdują się na wykazie bezpłatnych leków, musi przekazać tę informację lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz POZ będzie mógł wówczas wystawić pacjentowi receptę oznaczoną literą S. Dzięki temu pacjent dostanie w aptece lek. 

Resort zwraca szczególną uwagę, że wprowadzenie bezpłatnego dostępu do wybranych leków dla pacjentów, którzy ukończyli 75 lat, nie może być podstawą do zmiany przez lekarza specjalistę zasad leczenia (prowadzonej farmakoterapii), jeżeli zmiana nie jest oparta na aktualnej wiedzy medycznej.

Więcej: http://www.mz.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH