MZ: mogą być problemy z dostępnością do szczepionki dTaP

Z URZĘDU

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   03-11-2015, 08:19

MZ: mogą być problemy z dostępnością do szczepionki dTaP

W związku z ograniczoną dostępnością szczepionek przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (dTaP) Ministerstwo Zdrowia podało, że dzieci, które powinny otrzymać pierwszą dawkę dostaną ją w terminie; opóźnienia mogą dotyczyć dawki przypominającej dla 6-latków.

Resort poinformował w poniedziałek (2 listopada) w komunikacie, że producent szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (dTaP) 29 października powiadomił Ministerstwo Zdrowia, że nie dostarczy całości zakupionej szczepionki z powodu problemów z wyprodukowaniem odpowiedniej ilości dawek. 

MZ podało, że w związku z tym natychmiast podjęto działania mające na celu zakupienie szczepionki u innych producentów. 

Ministerstwo zapewnia, że wszystkie dzieci, które powinny być po raz pierwszy szczepione przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (dTaP) otrzymają szczepionkę w terminie. Jednak - w związku z niewywiązaniem się producenta z umowy - może dojść do sytuacji, w której dzieci 6-letnie będą szczepione z opóźnieniem tzw. dawką przypominającą. 

MZ podaje, że przesunięcie nawet o kilka miesięcy terminu kolejnych szczepień nie wpłynie negatywnie na proces uodparniania się dzieci. Opinię w tej sprawie przedstawiła przewodnicząca Pediatrycznego Zespołu Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych prof. Anna Dobrzańska. 

"Uspokajamy rodziców i opiekunów - zdrowie Państwa dzieci nie jest zagrożone. Dzieci będą szczepione przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi w sposób zapewniający uodpornienie" - informuje MZ. 

Ministerstwo podaje, że punkty szczepień będą ustalać terminy tak, aby w pierwszej kolejności były szczepione te dzieci, które najdłużej czekają na szczepienie. 

Resort zaapelował do rodziców i opiekunów dzieci o współpracę z lekarzami sprawującymi opiekę nad dziećmi i stawianie się na szczepienia w wyznaczonych terminach. 

Na rynku dostępne są dwa rodzaje skojarzonych szczepionek przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTP): całokomórkowe (dTwP) i bezkomórkowe (dTaP).

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH