MZ: nowe rozporządzenie dot. ordynacji leków przez pielęgniarki i położne

Z URZĘDU

Autor: RCL/rynekaptek.pl   22-01-2018, 09:47

MZ: nowe rozporządzenie dot. ordynacji leków przez pielęgniarki i położne Wydano nowy akt w sprawie przepisywania przez pielęgniarki i położne leków oraz wyrobów medycznych (Fot. Archiwum)

Minister Zdrowia wydał rozporządzenie ws. wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych ordynowanych przez pielęgniarki i położne oraz wykazu badań diagnostycznych, na które mają prawo wystawiać skierowania pielęgniarki i położne.

Grupę preparatów, które mogą być ordynowane przez pielęgniarki i położne znalazły się m.in. leki przeciwwymiotne, leki przeciwzakaźne do stosowania miejscowego, ginekologiczne leki przeciwzakaźne, leki stosowane w niedokrwistości bądź płyny infuzyjne.

Do wykazu środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego dodano dietę eliminacyjną mlekozastępczą - Hydrolizaty białek mleka.

Natomiast w wykazie wyrobów medycznych znalazły się m.in. zestawy infuzyjne do osobistej pompy insulinowej, cewniki jednorazowe do odsysania górnych dróg oddechowych, cewniki zewnętrzne czy urologiczne, środki absorpcyjne, takie jak pieluchomajtki lub pieluchy anatomiczne, jak również paski diagnostyczne do oznaczania glukozy we krwi.

Z kolei załącznik nr 4 do rozporządzenia ustala zakres badań diagnostyczne, które mogą zlecać pielęgniarki i położne.

Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem, zmiany wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Więcej: http://legislacja.rcl.gov.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH