MZ o zasadach sprowadzania "etycznych" szczepionek

Z URZĘDU

Autor: bip.mz.gov.pl/rynekaptek.pl   25-07-2016, 12:22

MZ o zasadach sprowadzania "etycznych" szczepionek Zdaniem MZ obecnie stosowane szczepionki zmniejszają społeczne skutki związane z ciężkimi zdrowotnymi następstwami chorób zakaźnych.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało stanowisko w odpowiedzi na petycję w sprawie "zagwarantowania rodzicom możliwości szczepienia dzieci środkami niebudzącymi sprzeciwu sumienia".

"Obowiązkowe szczepienia ochronne są skuteczną i generalnie powszechnie społecznie akceptowaną metodą zapobiegania zachorowaniom na choroby zakaźne, zarówno w wymiarze zapobiegania zachorowaniom u osoby poddanej szczepieniom ochronnym (prewencji indywidualnej), jak również kształtowania odporności całej populacji na zachorowania (prewencji grupowej)" - informuje Ministerstwo Zdrowia. 

Dalej resort uzasadnia:

"Jeżeli skład którejś ze szczepionek budzi u rodziców sprzeciw sumienia, mają oni prawo zakupić ze środków własnych szczepionkę wyprodukowaną w oparciu o środki zgodne z ich sumieniem i poprosić o podanie jej dziecku".

MZ wskazuje jak należy postępować w przypadku braku takiej szczepionki w kraju: "zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2008 r. Nr 145, poz. 271 z późn. zm.) istnieje możliwość sprowadzenia z zagranicy produktu leczniczego niedopuszczonego do obrotu w Polsce, którego zastosowanie jest niezbędne dla ratowania życia lub zdrowia pacjenta".

Jest to odpowiedź resortu na petycję z 22 kwietnia 2016 r. skierowaną do Konstantego Radziwiłła w sprawie zagwarantowania rodzicom możliwości szczepienia dzieci środkami niebudzącymi sprzeciwu sumienia i sprowadzenia na terytorium Polski etycznych szczepionek przeciwko różyczce, ospie wietrznej i wirusowemu zapaleniu wątroby typu A.

Zdaniem rodziców, którzy podpisali się pod petycją, nadal w Polsce stosuje się obowiązkowe szczepionki wyprodukowane "w oparciu o linie komórkowe WI-38 i MRC-5 pochodzące z ciał dzieci, które straciły życie w wyniku aborcji". 

Petycja.

Odpowiedź MZ na petycję.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH