MZ: planowane są ograniczenia w raportowaniu do ZSMOPL

Z URZĘDU

Autor: NIA/rynekaptek.pl   14-12-2017, 08:34

MZ: planowane są ograniczenia w raportowaniu do ZSMOPL Odpowiedź MZ na pismo Prezes NRA ws. ZSMOPL (Fot. Archiwum)

Planuje się ograniczyć zakres obowiązków raportowania do ZSMOPL. Raportowane będę te leki, które spełnią kryteria, nie zaś wszystkie produkty lecznicze, jak pierwotnie zakładano - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Prezes NRA, Elżbieta Piotrowska – Rutkowska, przesłała pismo do Ministerstwa Zdrowia w sprawie Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi.

W odpowiedzi z dnia 13 grudnia br., resort wyjaśnił, że w chwili obecnej trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw (UD93). Poinformował, że planuje się ograniczyć zakres obowiązków raportowania do ww. systemu.

„W art. 72a ustawy nowelizowanej wskazano, że w omawianym systemie będą przetwarzane dane o obrocie produktami leczniczymi spełniającymi kryteria, o których mowa w art. 72b ustawy nowelizowanej, nie zaś wszystkimi produktami leczniczymi, jak pierwotnie było przewidziane”- czytamy.

Jak dalej tłumaczy ministerstwo, w dodawanym do ustawy nowelizowanej art. 72b określono w powyższym celu, jakich produktów leczniczych pozostających w obrocie, mają dotyczyć dane przekazywane do ZSMOPL.

MZ podał, że zgodnie z projektem mają to być produkty lecznicze, które ustawodawca wyselekcjonował w oparciu o kryterium konieczności wzmożonego nadzoru nad nimi (np. ze względu na siłę działania), a tym samym większe ryzyko związane z bezpieczeństwem ich stosowania, czy szerzej – z uwagi na interes ochrony zdrowia publicznego.

Więcej: http://www.nia.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH