MZ: projekt dot. Polskiego Rejestru Wrodzonych Wad Rozwojowych

Z URZĘDU

Autor: RCL/rynekaptek.pl   26-03-2018, 16:00

MZ: projekt dot. Polskiego Rejestru Wrodzonych Wad Rozwojowych Do rejestru będą przekazywane dane dotyczące dziecka, przebiegu ciąży, jak też chrobach przewlekłych matki (Fot. Archiwum)

Minister Zdrowia wydał projekt rozporządzenia w sprawie Polskiego Rejestru Wrodzonych Wad Rozwojowych. Dane do rejestru przekazywane będą równolegle przez usługodawców oraz przez Oddziały Wojewódzkie NFZ.

Do przekazywania danych do rejestru są obowiązani usługodawcy wykonujący świadczenia zdrowotne w zakresie neonatologii, położnictwa, genetyki klinicznej, chirurgii dziecięcej, ortopedii, pediatrii, kardiologii dziecięcej, okulistyki, neurologii dziecięcej, otolaryngologii dziecięcej, intensywnej terapii dziecięcej, podstawowej opieki zdrowotnej oraz patomorfologii.

Dane do rejestru są przekazywane w postaci elektronicznej albo w postaci papierowej.

W rejestrze przetwarza się dane i identyfikatory obejmujące dane dotyczące dziecka, a także dane o przebiegu ciąży, w szczególności choroby przebyte w trakcie ciąży, powikłania.

Przetwarza się także informacje o chorobach przewlekłych matki, w tym przyjmowanych produktach leczniczych, zażywanych środkach odurzających i substancjach psychotropowych, spożywanych wyrobach tytoniowych i alkoholu oraz przyjmowanym kwasie foliowym.

Przetwarzane są również informacje o rodzaju wrodzonej wady rozwojowej, jak też o wynikach przeprowadzonych badań medycznych matki i płodu w trakcie ciąży oraz dziecka po urodzeniu, w tym badań genetycznych, a w przypadku zgonu dziecka – badania anatomopatologicznego.

Celem Polskiego Rejestru Wrodzonych Wad Rozwojowych jest gromadzenie informacji o każdym świadczeniu szpitalnym udzielonym dziecku do ukończenia 18 roku życia, z wrodzoną wadą rozwojową, gdyż zakłada się, że wszystkie dzieci z wadami wrodzonymi będą hospitalizowane.

Polski Rejestr Wrodzonych Wad Rozwojowych jest pierwszym rejestrem medycznym,
który będzie zasilany w dwojaki sposób. Dane do rejestru przekazywane będą równolegle przez usługodawców oraz przez Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia. 

 Więcej: http://legislacja.rcl.gov.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH