MZ przekonuje o dostępności leków po przeszczepach

Z URZĘDU

Autor: MZ/rynekaptek.pl   03-01-2018, 09:09

MZ przekonuje o dostępności leków po przeszczepach "Obejmowanie refundacją kolejnych odpowiedników to działanie systemowe" - tłumaczy MZ (Fot. Archiwum)

Leki dla osób po przeszczepach są nadal dostępne. Zarówno dzieci, jak i dorośli mogą czuć się bezpiecznie - zapewnia Ministerstwo Zdrowia.

- Systematyczne zwiększanie dostępu do nowoczesnych i bezpiecznych technologii lekowych, pozwalających na leczenie zgodnie z najlepszymi standardami medycznymi, jest priorytetem Ministra Zdrowia - podkreśla resort.

Wyjaśnia, że sztywne stanowisko niektórych producentów leków w zakresie utrzymywania cen na bardzo wysokim poziomie nie może ograniczać działań Ministra Zdrowia w zakresie refundacji nowych, tańszych, równie skutecznych i bezpiecznych produktów, co pozwala zachować stabilność budżetu oraz rozszerzać katalog leków refundowanych o nowe technologie, które dotychczas nie były finansowane ze środków publicznych.

- Objęcie refundacją leków generycznych nie oznacza, że tzw. leki referencyjne przestały być finansowane – ich dalsza refundacja jest regulowana przez kwestie ekonomiczne - tłumaczy dalej MZ.

Badania biorównoważności dowiodły ponad wszelką wątpliwość, iż leki generyczne dostarczają do organizmu tę samą substancję czynną w takiej samej ilości i czasie, jak lek referencyjny. Stanowisko to jest zgodne z wiedzą naukową oraz regulacjami prawnymi - czytamy.

Ministerstwo wskazuje, że obejmowanie refundacją kolejnych odpowiedników to działanie systemowe.

- Celem jest zwiększanie liczby dostępnych opcji terapeutycznych oraz stymulowanie konkurencji między firmami farmaceutycznymi. Taka sytuacja pozwala obejmować refundacją nowe, coraz tańsze leki, które działają tak samo jak te, które już są objęte refundacją. Dzięki wprowadzaniu odpowiedników sukcesywnie maleją wydatki ponoszone przez państwo i podatnika.

Dodaje, że w przypadku limitu finansowania za 1 dobową definiowaną dawkę (DDD) walgancyklowiru od końca 2014 roku kwota ta spadła z 198,05 złotych do 37,22 zł obecnie - obecne wydatki na DDD stanowią 18,8% wydatków z 2014.

- Umożliwiło to zmniejszenie wydatków z 22,49 mln zł w 2014 roku do 13,09 mln złotych w 2016 roku, co oznacza, że zwiększyła się istotnie dostępność do leku dla pacjentów przy jednoczesnej oszczędności dla płatnika - zaznacza resort.

Więcej: http://www.mz.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH