MZ ws. dopłat do leków z walganycklowirem i kwasem mykofenolowym

Z URZĘDU

Autor: MZ/rynekaptek.pl   27-04-2017, 08:26

MZ ws. dopłat do leków z walganycklowirem i kwasem mykofenolowym MZ o dopłatach pacjentów do leków z walganycklowirem i kwasem mykofenolowym

Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat, w którym informuje o zmianach w dopłatach pacjentów do leków zawierających substancje czynne walganycklowir oraz kwas mykofenolowy.

Resort zdrowia podaje, że w związku z publikacją XXXIII obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych obowiązującego od 1 maja 2017 roku, dwa leki zawierające walganycklowir w stałej postaci doustnej (Valhit oraz Valganciclovir Teva) zostaną objęte refundacją w kolejnym wskazaniu: zakażenie wirusem cytomegalii u pacjentów poddawanych przeszczepom nerek - profilaktyka po zakończeniu hospitalizacji związanej z transplantacją do 200 dni po przeszczepie.

Ministerstwo przypomina, że jedynym lekiem zawierającym walgancyklowir w postaci tabletek, który był refundowany w ww. wskazaniu, był dotąd lek Ceglar.

Z kolei objęcie refundacją kolejnych leków zawierających walgancyklowir w ww. wskazaniu oznaczać będzie, że od 1 maja br. dopłata pacjenta będzie wynosić w przypadku obu ww. leków 3,20 zł (odpłatność ryczałtowa).

MZ podaje także, że objęcie refundacją leków ze statusem pierwszego odpowiednika (co ma miejsce w tej sytuacji), spowoduje obniżenie limitu finansowania w tzw. grupie limitowej, pociągając za sobą wzrost dopłat do leków, których cena detaliczna przekracza limit finansowania.

Oznacza to, iż dopłata pacjenta do pozostałych leków zawierających walgancyklowir wyniesie od 1 maja br.: dla leku Ceglar 1057,82 zł (odpłatność ryczałtowa), a dla leku Valcyte 558,95 zł (proszek do sporządzania roztworu, odpłatność ryczałtowa) oraz 1327,15 zł (tabletki, odpłatność ryczałtowa).

- Analogiczna sytuacja będzie miała miejsce także w przypadku substancji czynnej kwas mykofenolowy, gdzie od 1 maja br. wejdzie pierwszy odpowiednik - lek Marelim będzie dostępny dla pacjentów za dopłatą 9,44 zł (dawka 180 mg) oraz 3,20 zł (dawka 360 mg)- wyjaśnia resort.

Zatem wprowadzenie pierwszego odpowiednika będzie oznaczać obniżenie limitu finansowania w grupie limitowej, a co za tym idzie wzrost dopłat pacjenta do leku Myfortic. Dopłata pacjenta do leku Myfortic (dawka 180 mg) wyniesie 158,89 zł oraz (dawka 360 mg) 302,11 zł.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH