MZ ws. kwalifikacji placówek do tzw. sieci szpitali

Z URZĘDU

Autor: MZ/rynekaptek.pl   03-10-2016, 08:07

MZ ws. kwalifikacji placówek do tzw. sieci szpitali Celem projektu nie jest pozbawienie prywatnych placówek możliwości leczenia pacjentów w ramach środków publicznych.

Do pierwszego poziomu sieci, na ogólnych zasadach, będą mogły zostać zakwalifikowane nawet placówki z dwoma oddziałami szpitalnymi. Nie jest prawdą, że sieć szpitali ma być stworzona tylko dla dużych placówek, które mają kontrakt na izbę przyjęć lub oddział ratunkowy - informuje w komunikacie MZ.

Kwalifikacja do sieci
Ponadto, jak zapowiada resort, zgodnie z projektem ustawy tworzącej tzw. sieć szpitali – dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ (po uzyskaniu pozytywnej opinii ministra zdrowia) będzie mógł zakwalifikować do sieci również podmiot, który nie spełni ogólnych kryteriów kwalifikacji – jeżeli będzie to konieczne dla zabezpieczenia właściwego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej na terenie danego województwa.

W uzasadnionych przypadkach będzie można także odstąpić od wymogu posiadania izby przyjęć lub szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR).

Finansowanie
Ministerstwo proponuje odstąpienie od finansowania pojedynczych przypadków i procedur na rzecz finansowania w formie ryczałtu całości opieki realizowanej przez szpital w danym okresie.

Jak informuje MZ, nie jest prawdą, że szpitale należące do sieci będą leczyły tylko tylu pacjentów, ilu leczyły w roku poprzednim. Resort chce wprowadzić mechanizm, który zagwarantuje powiązanie kwoty ryczałtu na dany rok z poziomem realizacji świadczeń w roku poprzednim. Kwoty ryczałtów mają być jedynie powiązane z wartością świadczeń wykonanych w okresie poprzedzającym kwalifikację podmiotu do sieci.

Placówki publiczne i prywatne w sieci szpitali
Ministerstwo zapewnia, że celem projektowanych zmian nie jest pozbawienie prywatnych placówek możliwości leczenia pacjentów w ramach środków publicznych.:

„Kryteria kwalifikacji podmiotów leczniczych do jednego z poziomów sieci szpitali są oparte wyłącznie na przesłankach merytorycznych, takich jak zakres działalności prowadzonej przez szpitale i charakter udzielanych świadczeń. W związku z tym w sieci szpitali będą mogły znaleźć się zarówno podmioty publiczne, jak i prywatne.”

Resort zdrowia przypomina, że w związku z koniecznością zabezpieczenia odpowiedniego dostępu do świadczeń szpitalnych, nadal pozostaje taka forma zabezpieczenia świadczeń jak konkurs ofert.
Do konkursu będą mogły przystąpić np. szpitale, które nie zostaną zakwalifikowane do sieci, jak i szpitale zakwalifikowane do sieci w zakresie świadczeń, których nie będą mogły wykonywać w jej ramach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH