MZ ws. leku recepturowego i jałowych opakowań

Z URZĘDU

Autor: OIA w Warszawie/rynekaptek.pl   16-07-2018, 10:39

MZ ws. leku recepturowego i jałowych opakowań Prawo farmaceutyczne określa maksymalną wielkość jednorazowej ordynacji leku recepturowego (Fot. Archiwum)

Michał Byliniak, prezes Warszawskiej OIA wystosował pismo do dyrektora OW NFZ z prośbą o zajęcie stanowiska w zakresie wykonywania leku recepturowego oraz gromadzenia i przekazywania informacji do NFZ. Fundusz poprosił o odpowiedź Ministerstwo Zdrowia.

Michał Byliniak, prezes Warszawskiej OIA. poprosił Fundusz o odpowiedź na poszczególne pytania:

- Czy osoba realizująca receptę może ją zrealizować i wydać lek pacjentowi, gdy osoba wystawiająca receptę zaordynowała pacjentowi lek robiony w postaci mazidła lub maści, lub kremu, lub żelu, lub pasty do stosowania zewnętrznego w ilości ryczałtów pomiędzy dwa a dziesięć?

- Czy dopuszczalnym jest, aby przy wykonywaniu leku robionego, dla postaci leku niewymagającej wykonywania w warunkach aseptycznych, użyć, wycenić i wydać pacjentowi lek w opakowaniu zakupionym jako opakowanie jałowe?

- Czy apteka wykonując lek recepturowy może użyć i wycenić opakowanie leku robionego, które nie posiada identyfikatora EAN lub numeru GTIN?

W związku z powyższym, Departament Gospodarki Lekami NFZ wystosował pismo do MZ w tej sprawie.

Odpowiadając na pierwsze z pytań, Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że art. 96a ust. 2 pkt 3 ustawy Prawo farmaceutyczne określa maksymalną wielkość jednorazowej ordynacji. W przypadku produktów leczniczych w postaci mazideł, maści, kremów, żelów, past do stosowania na skórę jest to dziesięciokrotność ilości ustalonej zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie ustawy z 12 maja 2011 r. o refundacji leków.

Odnosząc się do drugiego pytania resort informuje, że przepisy prawa nie regulują poruszonej w nim kwestii. Wyjaśnia, że zasadność użycia opakowania jałowego przy opakowaniu leku recepturowego niewymagającego wykonania w warunkach aseptycznych powinno być ocenione przez osobę wykonującą lek.

Departament Polityki Lekowej i Farmacji MZ informuje także, że ostatnie z pytań zawartych w piśmie wskazane przez OIA w Warszawie dotyczy kwestii związanych ze sposobem raportowana przez apteki do Narodowego Funduszu Zdrowia i leży poza zakresem kompetencji Departamentu.

Więcej: https://oia.waw.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

POLECAMY W PORTALACH