MZ ws. nowelizacji ustawy o świadczeniach

Z URZĘDU

Autor: MZ/rynekaptek.pl   21-12-2016, 09:10

MZ ws. nowelizacji ustawy o świadczeniach "Aktualnie realizowane programy polityki zdrowotnej nie zostaną zawieszone" - zapewnia MZ.

Ministerstwo Zdrowia informuje, że celem zmian w programach zdrowotnych jest uproszczenie i doprecyzowanie procedury tworzenia programów polityki zdrowotnej a nie – jak sugerują media – likwidacja miejskich programów in vitro.

Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat w odniesieniu do doniesień medialnych dotyczących projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach.

MZ informuje, że opiniowane przez AOTMiT będą tylko te projekty, dla których nie zostaną opublikowane rekomendacje.

Obecnie każdy projekt programu polityki zdrowotnej, który sporządza minister zdrowia lub jednostka samorządu terytorialnego, musi być oparty na mapach potrzeb zdrowotnych. Każdy projekt musi także zostać zaopiniowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Wydłuża to znacznie czas tworzenia i wdrożenia takiego programu:

- Dlatego proponujemy, aby każdy projekt programu polityki zdrowotnej był oparty nie tylko na danych wynikających z map potrzeb zdrowotnych, lecz także na dostępnych danych epidemiologicznych i na rekomendacji prezesa Agencji. Byłaby ona wydana dla konkretnego problemu zdrowotnego i przygotowana w oparciu o dowody naukowe.

Jak wskazuje resort, nowelizacja przewiduje, że AOTMiT będzie wydawać opinie dla projektów programów polityki zdrowotnej, dla których nie zostaną opublikowane odpowiednie rekomendacje prezesa Agencji w sprawie zalecanych technologii medycznych lub interwencji oraz warunków realizacji programów polityki zdrowotnej dotyczących danego problemu zdrowotnego.

MZ zapewnia, że w projekcie ustawy nie ma przepisów likwidujących programy polityki zdrowotnej, które są już realizowane. Nie ma tam również nic na temat obowiązku ponownej oceny programów, które zostały już zaopiniowane przez AOTMiT.

- To prawda, że nowelizacja ustawy daje ministrowi zdrowia możliwość ewentualnego zawieszenia programów (np. jeśli konieczne są przesunięcia finansowe). Jednak dotyczy to tylko tych programów, które są opracowywane, wdrażane, realizowane i finansowane przez ministra zdrowia (art. 48ab ust. 1). Nie dotyczy to programów polityki zdrowotnej opracowywanych, wdrażanych, realizowanych i finansowanych przez samorządy (48 ust. 1) - tłumaczy resort.

Projekt nowelizacji ustawy znajdował się w konsultacjach publicznych do 19 grudnia 2016 r. Jak zapewnia ministerstwo, przeanalizowane zostaną wszystkie zgłoszone uwagi: - W związku z tym obecny kształt zaproponowanych przepisów może ulec zmianie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH