MZ wspiera lokalne inicjatywy walki z otyłością

Z URZĘDU

Autor: MZ/rynekaptek.pl   14-02-2018, 08:24

MZ wspiera lokalne inicjatywy walki z otyłością Aktualnie otyłość uznaje się za najgroźniejszą chorobę przewlekłą (Fot. Archiwum)

Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowia wsparło lokalne inicjatywy dotyczące walki z otyłością. Osoby zakwalifikowane do programu miały zapewnione porady dietetyka i psychologa, a także różne formy zajęć fizycznych.

W Toruniu, Chorzowie, Mysłowicach, Poznaniu, Ostrowie Wielkopolskim, Kaliszu i Lesznowoli, zorganizowano dla mieszkańców specjalne programy, które mają przede wszystkim pomóc zrzucić zbędne kilogramy. Głównym kryterium udziału w programie była zdiagnozowana otyłość – BMI powyżej 30 kg/m2.

Programy mają także utrwalić właściwe nawyki związane z prawidłowym sposobem odżywiania i stylem życia.

Osoby zakwalifikowane do programu miały zapewnione porady dietetyka i psychologa, a także różne formy zajęć fizycznych pod okiem trenerów. Niektóre z samorządów dodatkowo organizowały warsztaty kulinarne.

Jak podaje MZ, uczestnicy programów jednomyślnie deklarują, że ich samopoczucie zdecydowanie się poprawiło, wzrosło poczucie własnej wartości. Co ważne, zmienił się również ich styl życia. Zdecydowana większość zamierza kontynuować to, czego nauczyła się podczas trwania programu i jest gotowa zachęcać do zmian swoje rodziny oraz kolegów z pracy.

Cenna okazała się możliwość wzajemnego wsparcia w walce z otyłością oraz motywacja do nieulegania słabościom. Proces mający na celu osiągnięcie prawidłowej masy ciała jest długotrwały i często wymaga wielu wyrzeczeń.

Resort poinformował, że samorządy zobowiązały się do kontynuacji działań skierowanych do osób otyłych w ramach środków własnych.

Aktualnie otyłość uznaje się za najgroźniejszą chorobę przewlekłą, która nieleczona prowadzi do rozwoju schorzeń układu krążenia, cukrzycy typu 2, zespołu metabolicznego, zaburzeń hormonalnych, a także chorób nowotworowych. Według Światowej Organizacji Zdrowia, Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce krajów borykających się z tą cywilizacyjną, trudną do leczenia dolegliwością.

Więcej: http://www.mz.gov.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH