MZ: zmiana w wydawaniu leków na przeziębienie

Z URZĘDU

Autor: MZ/rynekaptek.pl   21-12-2016, 16:00

MZ: zmiana w wydawaniu leków na przeziębienie MZ wprowadziło zmiany w wydawaniu bez recepty leków zawierających m.in. kodeinę.

Ministerstwo Zdrowia informuje o dokonaniu zmiany w projekcie rozporządzenia określającym maksymalny poziom pseudoefedryny, kodeiny lub dekstrometorfanu w lekach, które pacjenci mogą kupić bez recepty. Wzrósł maksymalny, dostępny poziom kodeiny.

Na mocy rozporządzenia ministra zdrowia od 1 stycznia 2017 r. pacjenci jednorazowo będą mogli kupić bez recepty lek, który będzie zawierał określoną ilość pseudoefedryny, kodeiny lub dekstrometorfanu.

Rozporządzenie określa zatem następującą maksymalną zawartość tych substancji w lekach wydawanych w ramach jednorazowej transakcji:
dla pseudoefedryny – 720 mg,
kodeiny – 240 mg (wcześniej 150 mg)
dekstrometorfanu – 360 mg.

Jak podaje MZ, zmiana ta nie przysporzy żadnych problemów pacjentom, którzy zaopatrują się w te leki, aby leczyć infekcje górnych dróg oddechowych. Wskazane zawartości są wystarczające do przeprowadzenia skutecznej terapii w dopuszczalnym okresie bezpiecznego leczenia dla jednej osoby.

Resort tłumaczy, że zmiany zostały wprowadzone ze względu na występuje na rynku zjawisko zaopatrywania się w leki, które zawierają pseudoefedrynę, w ilościach hurtowych, które one pozamedycznie wykorzystywane jako prekursory lub substancje psychoaktywne.

- Nowelizacja ustawy ma przeciwdziałać temu procederowi – uzasadnia MZ.

Dodaje, że takie same limity zastosowano m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Czechach i ostatnio w Niemczech. Raporty z Wielkiej Brytanii dotyczące stosowania pseudoefedryny, które miały na celu monitorowanie wprowadzonych ograniczeń, wykazały ich wysoką skuteczność.

Więcej: http://www.mz.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH