NFZ do NRA ws. recept “pro familiae” i “pro auctore”.

Z URZĘDU

Autor: NIA/rynekaptek.pl   14-12-2016, 15:29

NFZ do NRA ws. recept “pro familiae” i “pro auctore”. NFZ ws. realizacji recept refundowanych z adnotacją “pro familiae” oraz “pro auctore”

NFZ w piśmie do prezes NRA prosi o udostępnianie informacji Okręgowym Izbom Aptekarskim ws. zmian w zakresie danych umieszczonych na receptach refundowanych z adnotacją “pro familiae” oraz “pro auctore”.

NFZ informuje, że zgodnie ze zmianami wynikającymi z ustawy z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw dotyczącymi zniesienia obowiązku podpisywania z Funduszem umowy upoważniającej na wystawianie recept na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne refundowane ze środków publicznych oraz rozszerzeniem definicji osoby uprawnionej do wystawiania recept refundowanych, w obiegu znajdują się recepty refundowane „pro familiae” lub „pro auctore” z różnym zakresem danych na nich zamieszczonych.

Zakres danych na receptach refundowanych przez NFZ, wystawionych na podstawie obowiązujących do 31 grudnia br. umów upoważniających na wystawianie recept, nie uległ zmianie.

Jak czytamy w piśmie, recepty wystawione przez osoby uprawnione, refundowane przez NFZ na podstawie art. 48 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, w swoim zakresie danych nie posiadają numeru umowy upoważniającej na wystawianie recept refundowanych.

- Należy wskazać, że oba przedstawione powyżej kazusy, mają swoje podstawy prawne i są sytuacjami poprawnymi.

NFZ podkreśla, że każda recepta spełniająca warunki przedstawione powyżej, powinna być wydawana świadczeniobiorcy na recepcie w aptece, z odpłatnością zgodną z prawidłowymi zapisami na recepcie.
Zdaniem Funduszu, należy wzmóc działania informujące farmaceutów o zmianach w zakresie danych umieszczonych na receptach refundowanych oraz wskazać prawidłowy sposób ich przekazywania w komunikacie elektronicznym LEK.

NFZ odniósł się także do spotkania z prezes NRA, które obyło się 18 listopada br. w sprawie walidacji i weryfikacji raportów aptek. Fundusz informuje, że w ramach procesu weryfikacyjnego, zostało opublikowane sprawozdanie, wskazujące czy przekazany kod EAN znajduje się w obwieszczeniu Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, obowiązującym na dzień realizacji recepty.

- W sytuacji przekazania leku, który nie znajduje się w powyższym wykazie, system informatyczny NFZ zwraca do apteki błąd z komunikatem „Kod zaordynowanego leku spoza obowiązującego obwieszczenia”.

Fundusz wskazuje, że apteki wydając zamiennik nie uwzględniają sytuacji, że wydany lek nie znajduje się na liście leków refundowanych i tym samym nie podlega refundacji przez NFZ.

Więcej: http://www.nia.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH