NFZ i RPP wspólnie będą dbać o poziom bezpieczeństwa pacjentów

Z URZĘDU

Autor: NFZ/rynekaptek.pl   28-03-2018, 15:05

NFZ i RPP wspólnie będą dbać o poziom bezpieczeństwa pacjentów Celem współpracy jest zapewnianie przestrzegania przez podmioty lecznicze praw pacjenta (Fot. Archiwum)

P.o. prezesa NFZ, Andrzej Jacyna i Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Chmielowiec podpisali porozumienie o współpracy. Głównym założeniem porozumienia jest podejmowanie wspólnych działań podnoszących poziom bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów.

Jak podaje NFZ, podpisanie porozumienia to efekt obserwacji, że Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Rzecznik Praw Pacjenta, opierając się na własnych ustawowych zadaniach, mają wspólny cel – podnoszenie poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów.

Realizacja tego celu możliwa jest w szczególności poprzez zapewnianie przestrzegania przez podmioty lecznicze praw pacjenta oraz zapewnianie właściwej dostępności i jakości świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych pacjentowi.

Realizacja porozumienia odbywać się będzie głównie poprzez bieżące wzajemne informowanie o dostrzeżonych nieprawidłowościach w zakresie jakości świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych pacjentom, współpracę w zakresie przeprowadzanych kontroli w podmiotach leczniczych,
a także udzielanie wzajemnego wsparcia w realizowaniu inicjatyw informacyjno-edukacyjnych podnoszących świadomość pacjentów.

P.o. prezesa NFZ Andrzej Jacyna podkreśla, że Fundusz jest instytucją, która działa na rzecz i w imieniu pacjentów.

– Naszym zadaniem jest zapewnienie równego dostępu do świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Bardzo istotna dla nas jest współpraca z Rzecznikiem Praw Pacjenta, na gruncie wspólnych działań podnoszących poziom bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów – dodaje prezes Funduszu.

– Jestem przekonany, że współpraca z Narodowym Funduszem Zdrowia przyczyni się do podwyższenia poziomu przestrzegania praw pacjentów przez podmioty lecznicze oraz umożliwi realizację licznych przedsięwzięć edukacyjnych służących pacjentom – wskazuje Bartłomiej Chmielowiec, RPP.

Jedną z pierwszych wspólnych planowanych inicjatyw jest przygotowanie wspólnego stanowiska informacyjnego w ramach IV Europejskiego Kongresu Samorządów, który odbędzie się w dniach 26-27 kwietnia 2018 r. w Krakowie.

Więcej: http://nfz.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH