NFZ przypomina, komu przysługuje prawo do bezpłatnych leków

Z URZĘDU

Autor: LOIA/ rynekaptek.pl   01-06-2016, 10:05

NFZ przypomina, komu przysługuje prawo do bezpłatnych leków

Lubelski Oddział Wojewódzki NFZ przypomina o zasadach dotyczących szczególnych uprawnień niektórych osób do świadczeń poza kolejnością oraz prawie do bezpłatnych leków.

W miejscach rejestracji pacjentów do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, oraz w aptekach, odpowiednio świadczeniodawca albo kierownik apteki uwidacznia pisemną informację o uprawnieniach.

Prawo do korzystania poza kolejnością z usług farmaceutycznych udzielanych  w aptekach (na podstawie art. 47 c) mają: Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi, Zasłużeni Dawcy Przeszczepu, inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci oraz niektóre osoby represjonowane będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, o których mowa w art.1-4 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (tj. Dz. U. z 2014 r. poz. 1206).

NFZ przypomina też o prawie do bezpłatnych leków i wyrobów medycznych.

Apteka wydaje leki dla osób uprawnionych na podstawie dokumentów potwierdzających prawo do korzystania z tych uprawnień, dlatego przy realizowaniu recepty należy przedstawić dokument potwierdzający te uprawnienia. Osoba realizująca receptę obowiązana jest do odnotowania na odwrocie recepty numeru i rodzaju dokumentu potwierdzającego uprawnienia.

Więcej: LOIA

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH