NFZ ws. świadczeń poza kolejnością

Z URZĘDU

Autor: DIA/rynekaptek.pl   01-09-2016, 10:53

NFZ ws. świadczeń poza kolejnością NFZ przypomina, komu przysługują uprawnienia na korzystania z opieki zdrowotnej poza kolejnością.

Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ przypomina komu przysługują uprawnienia do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych.

Na podstawie ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2015 r. poz.581 j.t.) uprawnienia posiadają:

• świadczeniobiorcy posiadający tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”,
• inwalidzi wojenni i wojskowi,
• kombatanci / osoby represjonowane.

NFZ informuje, że świadczenia z zakresu leczenia szpitalnego oraz ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych świadczeniodawca udziela w dniu zgłoszenia.

W przypadku gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w tym samym dniu, powinno ono zostać zrealizowane w innym terminie, poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Przy czym świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) nie może zostać udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.

Informacja o ww. uprawnieniach powinna zostać umieszczona w miejscach rejestracji pacjentów do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, w miejscach udzielania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej oraz w aptekach.

Fundusz przypomina, że na podstawie art. 57 ust. 2 pkt 10 ww. ustawy inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci / osoby represjonowane mają prawo do korzystania z ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych bez skierowania.

W związku z powyższym należy bezwzględnie przestrzegać dodatkowych uprawnień świadczeniobiorców wynikających z ww. przepisów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH