NIL o zabiegach upiększających wykonywanych przez lekarzy

Z URZĘDU

Autor: nil.org.pl/rynekaptek.pl   15-07-2016, 08:42

NIL o zabiegach upiększających wykonywanych przez lekarzy Toksyna botulinowa, zwana potocznie botoksem, i implanty tkankowe są wykorzystywane w medycynie od wielu lat

Osobami, które są uprawnione i odpowiednio przygotowane do wykonywania zabiegów z użyciem botoksu i implantów tkankowych, są lekarze i lekarze dentyści - twierdzi Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, które wydało stanowisko w sprawie wykonywania świadczeń z zastosowaniem toksyny botulinowej i implantów tkankowych.

Biorąc pod uwagę liczne pytania dotyczące zasad i warunków wykonywania zabiegów z użyciem toksyny botulinowej i implantów tkankowych np. kwasu hialuronowego, hydroksyapatytu wapnia, kwasu polimlekowego itp. oraz zróżnicowane poglądy środowiska lekarskiego na zabiegi, których jedynym celem jest poprawa wyglądu ciała a także mając na względzie, że polskie przepisy prawa nie regulują wprost powyższych kwestii, prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zajęło stanowisko w tej sprawie.

Wykonywanie zawodu lekarza oraz lekarza dentysty polega przede wszystkim na udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Przykładowo wymienione w art. 2 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty czynności wchodzące w zakres wykonywania zawodu lekarza oraz lekarza dentysty (badanie stanu zdrowia, rozpoznawanie chorób i zapobieganie im, leczenie i rehabilitacja chorych) oraz definicje pojęcia „świadczenie zdrowotne” zawarte w przepisach innych ustaw – ustawy o działalności leczniczej (art. 2 pkt 10), ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej udzielanych ze środków publicznych (art. 5 pkt 40) – wskazują, że czynności wykonywane przez lekarza i lekarza dentystę określane w przepisach prawa jako „świadczenia zdrowotne” mają przede wszystkim charakter terapeutyczny. Jednocześnie zastrzega się, że czynności wykonywane przez lekarza dentystę są ograniczone do zębów, jamy ustnej, części twarzowej czaszki oraz okolic przyległych - przypomina NIL.

Jednakże analiza przepisów zawartych w innych ustawach prowadzi do wniosku, że lekarze i lekarze dentyści wykonują również czynności nie mające charakteru terapeutycznego, jak np. czynności podejmowane na zlecenie organów prowadzących postępowanie cywilne lub karne dla celów dowodowych.

Należy więc przyjąć, że lekarze i lekarze dentyści zgodnie z prawem są uprawnieni do wykonywania także czynności o charakterze nieterapeutycznym, w tym takich, które nie są wprost wskazane w obowiązujących przepisach.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH