NRA: funkcjonowanie aptek nie będzie możliwe

Z URZĘDU

Autor: nia.org.pl/rynekaptek.pl   14-07-2011, 11:24

NRA: funkcjonowanie aptek nie będzie możliwe

Pismo Prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej, dr Grzegorza Kucharewicza, skierowane do Premiera i Minister Zdrowia określające, że wprowadzenie umów na realizację recept z NFZ spowoduje, że funkcjonowanie apteki, jako placówki ochrony zdrowia publicznego nie będzie możliwe.

Prezes NRA informuje, że "po analizie kolejnej wersji projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów na realizacje recept oraz ramowego wzoru umowy na realizację recept, w imieniu samorządu aptekarskiego oświadczam, że system stworzony przez ustawę z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych oraz projektowane akty wykonawcze, w części dotyczącej realizacji recept na refundowane leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne, powoduje, że wykonywanie zawodu farmaceuty, jako zawodu mającego na celu ochronę zdrowia publicznego oraz funkcjonowanie apteki, jako placówki ochrony zdrowia publicznego nie będzie możliwe".

Zdaniem prezesa Kucharewicza, w konsekwencji, polski pacjent zostanie pozbawiony ustawowych praw do gwarantowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

 

"W celu ochrony zawodowych uprawnień farmaceutów (aptekarzy), Naczelna Rada Aptekarska, wykonując konstytucyjny nakaz pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu farmaceuty, w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony, podejmie wszelkie działania prawne, aby ww. rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept oraz ramowego wzoru umowy na realizację recept nie weszło w życie, a umowy, w kształcie proponowanym przez Ministra Zdrowia, nie były zawierane" - czytamy w piśmie.


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH