OIA w Warszawie przypomina o procedurze DPD w aptekach

Z URZĘDU

Autor: Warszawska OIA/rynekaptek.pl   14-09-2016, 14:46

OIA w Warszawie przypomina o procedurze DPD w aptekach 20 września 2016 roku wejdzie w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej.

Prezes ORA Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie, Michał Byliniak przypomina aptekom, działom farmacji i punktom aptecznych o kończącym się okresie dostosowawczym wynikającym z rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej.

Rada przypomina, że 20 września br. kończy się okres dostosowawczy, jaki miały hurtownie farmaceutyczne w związku wejściem w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2015 r. w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej (Dz.U.2015 poz.381).

W związku z tym na hurtownie farmaceutyczne nałożono nowe wymagania w zakresie bezpieczeństwa obrotem produktami leczniczymi i zapobieganiu wprowadzania do obrotu produktów leczniczych sfałszowanych.

Nowe obowiązki nałożone na hurtownie farmaceutyczne mogą wiązać się ze zmianą zasad współpracy pomiędzy hurtownią farmaceutyczną a apteką w zakresie informacji, jakie hurtownie będą oczekiwały ze strony swoich odbiorców w celu spełnienia wymagań Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej – podaje Izba.

Najważniejsze zmiany dotyczące odbiorców hurtowni farmaceutycznych :

• Obowiązek kwalifikacji odbiorców
Odbiorcy mogą być poproszeni o wypełnienie specjalnych formularzy kwalifikacji klienta i dostarczenie odpowiednich dokumentów potwierdzających, że odbiorca jest uprawniony do dystrybucji produktów leczniczych,

• Zwroty produktów leczniczych
Zwracane produkty lecznicze muszą się znajdować się w dobrym stanie swoich nieotwartych i nieuszkodzonych opakowaniach jednostkowych. Jednocześnie nie mogą być przeterminowane.

ORA w Warszawie przypomina również, że warunkiem zwrotu jest oświadczenie w postaci papierowej lub elektronicznej osoby odpowiedzialnej, kierownika apteki, działu farmacji szpitalnej, punktu aptecznego albo zakładu leczniczego dla zwierząt, że transport produktów leczniczych, ich przechowywanie i postępowanie z nimi odbywały się zgodnie ze specjalnymi wymogami dotyczącymi ich przechowywania.

Dodatkowo ustawodawca nałożył szczególne wymagania dotyczą produktów leczniczych wymagających specjalnych warunków przechowywania (produkty lecznicze z zimnego łańcucha). „Produkty lecznicze wymagające specjalnych warunków przechowywania mogą wrócić do zapasów przeznaczonych do sprzedaży lub zbycia tylko pod warunkiem przedstawienia dokumentów poświadczających, że warunki te były zapewnione przez cały czas przechowywania”- czytamy.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH