Opłata recyklingowa – SIA uzupełnia informacje

Z URZĘDU

Autor: SIA, wp.pl/rynekaptek.pl   02-01-2018, 15:26

 Opłata recyklingowa – SIA uzupełnia informacje SIA ws. opłaty recyklingowej za lekkie torby z tworzywa sztucznego (Fot. Archiwum)

W związku z licznymi zapytaniami i uwagami, Śląska Izba Aptekarska uzupełnia informację dotyczącą zmiany przepisów o opłacie recyklingowej za torby foliowe.

1 stycznia 2018 r. weszły w życie przepisy wprowadzające opłatę recyklingową, która będzie pobierana od lekkich toreb na zakupy z tworzywa sztucznego za zakupy także w aptekach.

 SIA informuje, iż z uwagi, że większość systemów magazynowych nie daje możliwości wprowadzenia towaru z ceną zakupu 0,00 zł, należy wpisać posiadane zapasy z 2017 r. z ceną 0,01 zł.  O sposobie wprowadzenia toreb do systemu należy poinformować księgowość.

Izba wyjaśnia, że można też wprowadzić torebki nie jako towar, lecz jako usługę – trzeba jednak pamiętać, że jakkolwiek zostaną one wprowadzone, należy na koniec 2018 r. dokładnie rozliczyć ilość wydanych toreb, w celu odprowadzenia prawidłowej kwoty do budżetu.

Jednocześnie zaznacza, że torebki mogą być wydawane za kwotę przekraczającą opłatę recyklingową tj. z uwzględnieniem ceny zakupu i ewentualnej marży.

Opakowanie towaru jest elementem jego dostawy i pobieranie zapłaty nie koliduje z zapisami prawa farmaceutycznego (nie wolno sprzedawać samych torebek). W takiej sytuacji, jak wyjaśnia Izba, na paragonie winna być umieszczona nazwa torebka foliowa, a nie opłata recyklingowa i wówczas obowiązkowo przedmiotem obrotu jest towar, a nie usługa. 

Odnośnie torebek o grubości poniżej 15 mikrometrów, SIA informuje, że złożyła zapytanie do Ministerstwa Ochrony Środowiska Departamentu Gospodarki Odpadami, jak należy interpretować przepisy.

Wcześniej media informowały o planach niektórych sieci handlowych. Przykładowo sieć Biedronka planuje wprowadzić foliówki o grubości 52 mikrometrów, a zatem nie będzie zobowiązana do odprowadzania opłaty do budżetu państwa. Jednak ta grubsza torba będzie kosztować klientów nie 8 groszy, jak obecnie, ale 25 groszy.

Inna z sieci, Lidl, ma zamiar dostosować się do reguł i wprowadzić foliówki w przedziale grubości 15-50 mikrometrów, ale za to klienci zapłacą więcej - 33 grosze zamiast dotychczasowych 8 groszy.

Więcej: http://katowice.oia.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH