Petycja: gdy pracownik NFZ chce zostać także nauczycielem akademickim

Z URZĘDU

Autor: MZ/rynekaptek.pl   15-12-2017, 08:25

Petycja: gdy pracownik NFZ chce zostać także nauczycielem akademickim Petycja ws. przepisu dotyczącego pracowników NFZ (Fot. Archiwum)

Do Kancelarii Prezydenta RP wpłynęła petycja w sprawie rozważenia możliwości odstąpienia lub zmiany zapisu, który uniemożliwia jej autorowi jednoczesne zatrudnienie na uczelni i pracę w jednej ze struktur NFZ.

Chodzi o możliwość odstąpienia lub zmiany zapisu art. 112 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, z zgodnie z którym pracownicy Funduszu nie mogą być jednocześnie członkami organów lub pracownikami podmiotów tworzących w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej.

Autorka petycji opisuje, iż będąc pracownikiem jednego z oddziałów wojewódzkich NFZ, uczestniczyła w studiach doktoranckich. W każdym semestrze akademickim realizowała umowę o dzieło dydaktyczne lub umowę zlecenia w celu wykonywania pracy jako nauczyciel akademicki.

Następnie autorka wszczęła przewód doktorski w dziedzinie nauk o zdrowiu, dzięki czemu uzyskała możliwość ubiegania się o zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na stanowisku nauczyciela akademickiego.

W tym celu rektor uczelni zwrócił się do prezesa NFZ z prośbą o zgodę zatrudnienie doktorantki na umowę o pracę na powyższe stanowisko, szczegółowo wskazując podstawę prawną potwierdzającą brak konfliktu wynikającego z zapisów art. 112 ust. 1 pkt. 3. Przedmiotowa prośba została rozpatrzona negatywnie.

W uzasadnieniu wskazano jednak możliwość realizacji pracy dydaktycznej w oparciu u umowę cywilną.

Autorka podkreśliła, że zakres jej kompetencji w OW NFZ „koncentruje się wokół pacjenta i nie stwarza ewentualnego ryzyka kontaktu ze świadczeniodawcami. Pełnione role zawodowe w obu instytucjach w żadnym przypadku nie tworzą okoliczności sprzyjających występowaniu konfliktu interesów lub zjawiska korupcji, którym słusznie mają zapobiegać przepisy art. 112".

Prosi o możliwość reinterpretacji ww. zapisów i odstąpienie od stosowania w tym przypadku bezwzględnego zakazu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na stanowisku nauczyciela akademickiego.

Więcej: http://www.mz.gov.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH