Petycja: jak ułatwić otrzymywanie leków na receptę pacjentom przewlekle chorym?

Z URZĘDU

Autor: MZ/rynekaptek.pl   07-03-2018, 08:05

Petycja: jak ułatwić otrzymywanie leków na receptę pacjentom przewlekle chorym? Petycja dotyczy m.in kwestii wydawania recept lekarskich (Fot. Archiwum)

Do Ministerstwa Zdrowia wpłynęła petycja dotycząca warunków udzielania świadczeń zdrowotnych przez podmiot wykonujący działalność leczniczą oraz zasad wydawania recept. Szczególnie chodzi o kwestię otrzymywania leków Rx przez osoby przewlekle chore.

Autor petycji postuluje m.in. aby pacjentowi, który nie stawił się na wizytę lekarską, system automatycznie ustalił termin kolejnej wizyty – od 1 miesiąca do 12 miesięcy (tego samego dnia miesiąca, gdzie miał umówiony termin), a personel medyczny informowałby o kolejnej dacie telefonicznie.

Autor postuluje też, aby pacjent, który cierpi na chorobę przewlekłą i wymaga podania specjalistycznych leków, nie musiał przychodzić osobiście na wizyty do lekarza. Lekarz rodzinny lub specjalista miałby co miesiąc automatycznie wypisywać leki dla chorego. Z kolei skierowania na badania specjalistycznie, na prośbę lekarza, miałby być wydawane przy okienku rejestracyjnym placówki medycznej.

Resort zdrowia w odniesieniu do kwestii możliwości otrzymania przez pacjenta recepty bez wizyty u lekarza przypomina, że 1 stycznia 2015 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, zgodnie z którą lekarz może, bez dokonania osobistego badania pacjenta, wystawić receptę niezbędną do kontynuacji leczenia oraz zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne, jeśli to jest to uzasadnione stanem pacjenta odzwierciedlonym w dokumentacji medycznej.

Więcej: http://www.bip.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH