Petycja: oświadczenia o braku zgody na szczepienie są bezprawne

Z URZĘDU

Autor: MZ/rynekaptek.pl   03-01-2018, 13:22

Petycja: oświadczenia o braku zgody na szczepienie są bezprawne Zdaniem autora petycji, takie praktyki stosowane przez placówki publicznej służby zdrowia są bezprawne (Fot. Archiwum)

Do Ministra Zdrowia została skierowana petycja w sprawie całkowitego zaniechania przez podmioty publiczne stosowania wobec rodziców dzieci praktyk polegających na przedkładaniu do podpisu oświadczeń o braku zgody na szczepienie dziecka.

Jak stwierdza autor petycji, powszechnie znanym faktem jest, że rodzice dziecka, którzy chcą odłożyć obowiązkowe szczepienie swojego dziecka do czasu zyskania pewności, że zabieg ten jest dla dziecka w pełni bezpieczny i nie grozi utratą życia lub trwałą utratą zdrowia, bardzo często zostają przez placówkę publicznej służby zdrowia (szpital lub przychodnia rejonowa) zmuszani do podpisania niemającego żadnego oparcia w obowiązującym prawie druku "oświadczenia o odmowie poddania dziecka szczepieniu".

W ocenie autora petycji, tego typu praktyki stosowane przez placówki publicznej służby zdrowia są bezprawne, co jak wskazał, potwierdziło nawet samo Ministerstwo Zdrowia w stosownym stanowisku z dnia 24 stycznia 2014 roku.

„Niestety w ślad za wydaniem w/w stanowiska Ministerstwa Zdrowia nie idą żadne działania, które ostatecznie zakończyłyby te niegodne praktyki stosowane dziś wobec rodziców na skalę masową przez placówki publicznej służby zdrowia”- pisze.

Wobec powyższego, autor petycji domaga się od Ministra Zdrowia podjęcia odpowiednich działań, które doprowadzą do całkowitego zaniechania przez podmioty publicznej stosowania wobec rodziców dzieci podlegających obowiązkowym szczepieniom ochronnym praktyki polegającej na przedkładaniu rodzicom do podpisu wszelkiego rodzaju bezprawnych druków "oświadczeń o braku zgody na szczepienie dziecka".

Więcej: http://www.bip.mz.gov.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH