Pielęgniarki mogą przepisać lek w ramach kontynuacji leczenia

Z URZĘDU

Autor: KOIA/rynekaptek.pl   24-11-2016, 09:29

Pielęgniarki mogą przepisać lek w ramach kontynuacji leczenia Pielęgniarka może przepisać lek w ramach kontynuacji leczenia

Kielecka Okręgowa Izba Aptekarska wyjaśnia, że pielęgniarka lub położna może przepisać lek w ramach kontynuacji leczenia spoza wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, które mogą być ordynowane przez pielęgniarki i położne.

Jak wskazuje Izba, świadczy o tym budowa unikalnego numeru recepty oraz odpowiednie przeszkolenie.

Recepta, która jest wystawiona przez pielęgniarkę bądź położną posiada unikalny numer recepty zbudowany z ciągu dwudziestu dwóch cyfr, z których dwie pierwsze cyfry stanowią oznaczenie wersji wzoru recepty 03 dla druków recept posiadających unikalne numery identyfikujące recepty przydzielone przez oddział wojewódzki Funduszu.

Cyfra dwudziesta pierwsza przyjmuje wartość „5” dla recept na leki posiadające kategorię dostępności „Rp”, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne podlegające refundacji, ordynowane samodzielnie przez pielęgniarki i położne, jak podkreśla Izba, tylko z wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, które mogą być ordynowane przez pielęgniarki i położne, o których mowa w art. 15a ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej, oraz na które pielęgniarki i położne mają prawo wystawiać.

Z kolei wartość „6” dla recept na leki posiadające kategorię dostępności „Rp”, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne podlegające refundacji, ordynowane przez pielęgniarki i położne w ramach realizacji zleceń lekarskich art. 15.2 ustawy.

Od 1 stycznia 2016 roku pielęgniarki i położne mogą wystawiać recepty na podstawie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw z dnia 22 lipca 2014 r.

 Pielęgniarki i położne odpowiednio przeszkolone zgodnie z art. 15a i art. 15b ust. 2 ww. ustawy z dnia 22 lipca 2014r. posiadają możliwość wystawiania recept na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne określone w wykazach.

Więcej: http://koia.kielce.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH