POIA przypomina o tym zakazie

Z URZĘDU

Autor: POIA/rynekaptek.pl   06-02-2017, 09:43

POIA przypomina o tym zakazie POIA przypomina farmaceutom o zakazie sprzedaży leków m.in. zawierających pseudoefedrynę osobom poniżej 18 lat

Podkarpacka OIA przypomina o obowiązku zakazu wydawania osobom poniżej 18 roku życia produktów leczniczych zawierających pseudoefedrynę, dekstrometorfan lub kodeinę, niezależnie od zawartości tych substancji w produkcie leczniczym.

Jak wskazuje Izba, w artykule 71 a Ustawy Prawo Farmaceutyczne, odnoszącym się do produktów leczniczych zawierających w składzie substancje o działaniu psychoaktywnym, w ust.3 umieszczono zapis stanowiący, iż:

„Farmaceuta i technik farmaceutyczny odmawia wydania produktu leczniczego, o którym mowa w ust. 1 lub 2, osobie, która nie ukończyła 18. roku życia, lub jeżeli uzna, że może on zostać wykorzystany w celach pozamedycznych lub spowodować zagrożenie dla zdrowia i życia.”

Zakaz dotyczy wielu popularnych produktów leczniczych stosowanych w leczeniu nieżytu nosa, zapalenia zatok i kaszlu (np. Ibuprom Zatoki, Actifed, Thiocodin, Acodin).

Izba podkreśla, że dla wielu z tych produktów możliwe jest stosowanie ich u dzieci, ale zakup leku może być dokonany tylko przez osobę pełnoletnią.

POIA dodatkowo zachęca do zapoznania się z opracowaniem „Odmowa wydania produktu leczniczego”, umieszczonym na stronie Izby w zakładce: Realizacja recept/ Kontrole WIF/NFZ.

Opracowanie to w tabelarycznej formie uwzględnia sytuacje w których farmaceuta ma obowiązek lub ma prawo odmówić wydania produktu leczniczego bądź realizacji recepty, wraz z podaniem aktów prawnych na które należy się w takim przypadku powołać.

W opracowaniu znajduje się też podstawa prawna do żądania okazania dokumentu tożsamości, w przypadku wątpliwości dotyczących wieku osoby, której wydaje się produkt leczniczy, podlegający ograniczeniu ze względu na wiek.

Więcej: http://www.poia.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH