POIA: wymogi wydawania leku z substancją psychoaktywną

Z URZĘDU

Autor: POIA/rynekaptek.pl   13-01-2017, 11:16

POIA: wymogi wydawania leku z substancją psychoaktywną POIA przypomina o zasadach wydawania leku zawierającego subtancje psychoaktywne

Podkarpacka Okręgowa Izba Aptekarska przypomina jakie wymogi powinien spełnić farmaceuta wydając lek zawierający substancję psychoaktywną.

Zgodnie z Ustawą o Prawie farmaceutycznym art. 71a:

• farmaceuta i technik farmaceutyczny odmawia wydania produktu leczniczego, o którym mowa w ust. 1 lub 2, osobie, która nie ukończyła 18. roku życia, lub jeżeli uzna, że może on zostać wykorzystany w celach pozamedycznych lub spowodować zagrożenie dla zdrowia i życia,

• wydając produkt leczniczy, o którym mowa w ust. 1 lub 2, farmaceuta lub technik farmaceutyczny informuje, że wydawany produkt leczniczy zawiera substancję psychoaktywną i podaje pacjentowi informację na temat sposobu dawkowania oraz o możliwych zagrożeniach i działaniach niepożądanych związanych ze stosowaniem tego produktu leczniczego.

Izba podaje jednocześnie, że zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Zdrowia z 12 stycznia br. dotyczącym przeliczania postaci substancji psychoaktywnych na czystą substancję czynną, farmaceuta wydając lek nie przelicza ilości substancji psychoaktywnej na czystą substancję czynną.

Pod uwagę należy brać zawartość substancji czynnej niezależnie od postaci (rodzaju soli, estru itd.)

Więcej: http://www.poia.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH