Postulaty Prezydium NRL ws. leczenia bólu w opiece paliatywnej i hospicyjnej

Z URZĘDU

Autor: NIL/rynekaptek.pl   27-02-2018, 15:46

Postulaty Prezydium NRL ws. leczenia bólu w opiece paliatywnej i hospicyjnej Stanowisko Prezydium NRL dot. opieki paliatywnej i hospicyjnej (Fot. Archiwum)

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wydało stanowisko ws. projektu rozporządzenia dotyczącego opieki paliatywnej i hospicyjnej. Sprzeciwia się m.in. wprowadzeniu do projektu zapisu ograniczającego leczenie bólu jedynie przy użyciu leków dostępnych w Polsce.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej sprzeciwia się wprowadzeniu do projektu zapisu ograniczającego leczenie bólu jedynie przy użyciu leków dostępnych w Polsce.

W zakresie katalogu rozpoznań ICD-10 Prezydium postuluje uwzględnienie. pacjentów z silnym bólem przewlekłym, którzy aktualnie nie otrzymują odpowiedniego leczenia oraz pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek czy schyłkową niewydolnością serca w przypadku udokumentowanego zakończenia leczenia przyczynowego.

Rada postuluje również ujednolicenie wymagań lekarskich dla wszystkich podmiotów, aby nie dochodziło do sytuacji, jak wyjaśnia, że w warunkach stacjonarnych i w warunkach domowych może realizować świadczenia lekarz specjalista w dziedzinie medycyny paliatywnej lub w trakcie specjalizacji lub lekarz po kursie zgodnym z programem specjalizacji.

Natomiast - dodaje-  w warunkach ambulatoryjnych lekarz specjalista w dziedzinie medycyny paliatywnej lub w trakcie specjalizacji, (nie może tu pracować lekarz po kursie). Z  kolei wizyty domowe w ramach poradni może realizować lekarz po kursie.

Prezydium wskazuje też na rozważenie dodatkowego finansowania wykonywanych procedur, np. przetaczania krwi, punkcji otrzewnej /opłucnej/, zakładania cewników zewnątrzoponowych celem przewlekłego leczenia bólu, wykonywania blokad (nawet lizy) nerwów/splotów, zakładania wkłucia centralnego/portów naczyniowych.

Więcej: http://www.nil.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH