Poznań: negatywna ocena rozkładu godzin pracy aptek

Z URZĘDU

Autor: WOIA/rynekaptek.pl   12-12-2017, 08:24

Poznań: negatywna ocena rozkładu godzin pracy aptek Prezydium WORA wskazuje, że w części aptek z terenu powiatu poznańskiego pracuje tylko jeden farmaceuta (Fot. Archiwum)

Prezydium Wielkopolskiej ORA negatywnie zaopiniowało projekt rozkładu godzin pracy aptek na terenie powiatu poznańskiego. Jednym z powodów jest brak przekazania treści projektu uchwały przez Starostwo. Farmaceuci dostali jedynie załącznik z dyżurami.

Prezydium Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej, podczas ostatniego posiedzenia, rozpatrzyło projekt rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu poznańskiego wraz z harmonogramem dostępności świadczeń farmaceutycznych w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy na rok 2018.

Po analizie propozycji złożonych do zaopiniowania przez Starostwo Powiatowe w Poznaniu oraz uwag i opinii przesłanych do Wielkopolskiej OIA przez właścicieli i kierowników aptek Prezydium postanowiło negatywnie zaopiniować projekt rozkładu godzin pracy aptek na terenie powiatu poznańskiego - czytamy w informacji przygotowanej przez Eugeniusza Jarosika z wielkopolskiej OIA.

W uzasadnieniu uchwały Prezydium stwierdziło, że Starostwo Powiatowe w Poznaniu nie spełniło obowiązku wynikającego z przepisu art. 94 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne, gdyż do zaopiniowania przesłano jedynie rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu poznańskiego wraz z harmonogramem dostępności świadczeń farmaceutycznych w porze nocnej, w niedzielę, święta.

Tymczasem, jak tłumaczy Prezydium, zgodnie zobowiązującym prawem, starostwo powinno przesłać projekt uchwały, gdyż Prezydium Wielkopolskiej ORA, nie mając żadnej wiedzy na temat treści planowanej do podjęcia uchwały, nie jest w stanie odnieść się do jej zapisów.

Podzielając pogląd wyrażony przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku Poznaniu (IV SA/Po 412/16), Prezydium wskazało, że zarówno organy samorządu terytorialnego, jak i organy samorządu zawodowego opiniują projekt uchwały.

Podjęcie przez Radę Powiatu uchwały bez zaopiniowanego projektu uchwały w sprawie rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu poznańskiego wraz z harmonogramem dostępności świadczeń farmaceutycznych w porze nocnej, w niedzielę, święta w 2018 r., może stanowić podstawę do stwierdzenia nieważności przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH