Praga: wiceprezes NRA o rynku farmaceutycznym w Polsce

Z URZĘDU

Autor: NIA/rynekaptek.pl   21-02-2018, 14:49

Praga: wiceprezes NRA o rynku farmaceutycznym w Polsce Michał Byliniak podkreślał, że wywóz leków poza granice kraju stanowi wciąż duży problem (Fot. Archiwum)

Podczas V4 Pharmforum 2018, które obyło się w czeskiej Pradze, przedstawiono priorytety w obszarze farmacji poszczególnych krajów. Dyskutowano także o obecnej sytuacji na europejskich rynkach. Polskę reprezentował wiceprezes NRA Michał Byliniak.

W dniach 16-19 lutego 2018 r. w Pradze odbyło się V4 Pharmforum 2018, gdzie zebrali się eksperci i osobistości świata farmacji, przedstawiciele izb aptekarskich i zawodowych m.in. prezes Czeskiej Izby Aptekarskiej dr n. farm Lubomir Chudoba, prezes Słowackiej Izby Aptekarskiej dr n.farm. Ondrej Súkeľ, minister zdrowia w Republice Czeskiej Adam Vojtech. Polskę reprezentował wiceprezes NRA Michał Byliniak - informuje NIA.

Rozmawiano między innymi o nielegalnym wywozie leków, o obecnej sytuacji na europejskich rynkach, problemach, zagrożeniach i rozwiązaniach, które z powodzeniem są stosowane w niektórych krajach.

Minister zdrowia Czech Adam Vojtech przedstawił priorytety w polityce zdrowotnej kraju, w tym w obszarze farmacji.

– Obejmują one przede wszystkim przegląd wynagrodzeń za opiekę farmaceutyczną w aptekach, rozwiązania w zakresie dostępności aptek w miejscach mniej zaludnionych, uregulowanie zasad powstawania nowych aptek oraz dyżurowania aptek. Rozmowy w sprawie powyższych problemów są prowadzone z przedstawicielami farmaceutów już od pierwszych dni mojej obecności w ministerstwie Zdrowia - powiedział.

Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Michał Byliniak prezentował sytuację na rynku farmaceutycznym w Polsce.

Podkreślał, że wywóz leków poza granice kraju stanowi wciąż duży problem. Mówił m.in. o stosunku liczbowym aptek sieciowych i indywidualnych, a także o prawodawstwie, które tę sytuację unormowało.

– W 2016 i 2017 roku nastąpił zdecydowanie większy i dynamiczny wzrost liczby aptek sieciowych w stosunku do aptek indywidualnych. W 2017 roku nastąpił przełom po zmianie prawa farmaceutycznego, ponieważ nową aptekę może otworzyć tylko farmaceuta lub grupa kapitałowa farmaceutów nie posiadająca więcej niż 4 aptek – powiedział Michał Byliniak.

Wiceprezes NRA omówił również kwestie związane z marżami aptecznymi, wdrażaniem dyrektywy antyfałszywkowej oraz przepisami antykoncentracyjnymi.

Więcej: http://www.nia.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH