Program edukacyjny o lekach dla dzieci

Z URZĘDU

Autor: URPL/ rynekaptek.pl   08-12-2016, 13:06

Program edukacyjny o lekach dla dzieci Dzieci pod wpływem reklamy, mogą sięgać po produkty farmaceutyczne traktując je jako cukierki lub element zabawy

"Lek bezpieczny oczami dziecka” to nowy program edukacyjny URPL. - Dzieci pod wpływem reklamy mogą sięgać po produkty farmaceutyczne traktując je jako cukierki lub element zabawy - mówi szef Urzędu, Grzegorz Cessak.

Program skierowany jest do najmłodszych uczniów szkół podstawowych i ma na celu przekazanie im w prosty sposób zasad obchodzenia się z produktami farmaceutycznymi.

Honorowy patronat nad projektem objął Minister Zdrowia. Partnerem programu jest fundacja ANIKAR, która zajmuje się edukacją w obszarze ratownictwa medycznego i pierwszej pomocy. 

- Wraz ze swoimi współpracownikami z URPL zauważyliśmy, że bardzo często wiedza na temat bezpieczeństwa stosowania produktów leczniczych jest całkowicie nie dostępna dla najmłodszych. Paradoksalnie jednak to oni bardzo często są odbiorcami kampanii reklamowych różnego rodzaju farmaceutyków, które oglądają czy to w telewizji, czy choćby na bilbordach. – tłumaczy Grzegorz Cessak, prezes URPL i dodaje:

- Dzieci pod wpływem reklamy mogą sięgać po produkty farmaceutyczne traktując je jako cukierki lub element zabawy, a to może być przecież bardzo niebezpieczne dla ich zdrowia. Dlatego chcemy edukować, nie tylko rodziców, ale również w miarę naszych możliwości same dzieci i uczyć je odpowiedzialnego korzystania z farmaceutyków.

Pilotażowo program „Lek Bezpieczny oczami dziecka” został zainaugurowany 7 grudnia w warszawskiej Szkole Podstawowej nr 175. im. Heleny Marusarzówny Celem zajęć było uporządkowanie posiadanej przez dzieci wiedzy dotyczącej leków i jej rozszerzenie o ważne informacje, tj. w jakich sytuacjach stosuje się leki, jakie są zasady ich bezpiecznego przyjmowania, co to jest ulotka i jakie istotne informacje się w niej znajdują, oraz kształtowanie postawy ostrożności w odniesieniu do leków i ustalenie zasad, które powinny obowiązywać podczas ich przyjmowania.

W czasie prelekcji uczniowie klas drugich mogli zapoznać się z dostosowaną do ich wieku prezentacją dotyczącą bezpieczeństwa stosowania leków, a także poznać różne postaci produktów leczniczych. Dla lepszego zobrazowania omawianego tematu wykorzystano również materiały multimedialne. Podczas zajęć praktycznych dzieci samodzielnie przygotowywały ulotki produktów leczniczych za pomocą specjalne przygotowanych wlepek z piktogramami prezentującymi zasady bezpiecznego stosowania oraz przechowywania leków.

W drugiej części dzieci poznały podstawowe zasady pierwszej pomocy a także mogły się zapoznać z pracą Ratowników Medycznych. 

Programowi towarzyszy także kampania informacyjna w mediach społecznościowych URPL, której głównym przesłaniem jest hasło ”Leki to nie cukierki, zażywaj je tylko za zgodą i pod opieką rodziców”.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH