Projekt rozporządzenia ws. objęcia refundacją nowych programów lekowych

Z URZĘDU

Autor: RCL/rynekaptek.pl   15-03-2017, 08:06

Projekt rozporządzenia ws. objęcia refundacją nowych programów lekowych Zmiany wynikają z wprowadzenia nowych programów lekowych

Minister Zdrowia wydał nowelizowany projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Zmiany wynikają z wprowadzenia nowych programów lekowych.

W projekcie dokonuje się zmiany rozporządzenia Ministra Zdrowia z  5 sierpnia 2016 r. w sprawie określenia szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Zmiana jest konsekwencją zmian w wykazie gwarantowanych świadczeń zdrowotnych wprowadzonych na mocy Obwieszczenia Ministra Zdrowia z 28 grudnia 2016 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych  oraz Obwieszczenia Ministra Zdrowia z  23 lutego 2017 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Na mocy ww. obwieszczeń objęte refundacją zostają nowe programy lekowe:

• leczenie certolizumabem pegol pacjentów z ciężką, aktywną postacią spondyloatropatii osiowej (SpA), bez zmian radiograficznych, charakterystycznych dla ZZSK;
• leczenie spastyczności kończyny dolnej po udarze mózgu z użyciem toksyny botulionowej typu A;
• leczenie wrodzonych zespołów autozapalnych;
• leczenie idiopatycznego włóknienia płuc;
• leczenie mielofubrozy pierwotnej oraz mielofibrozy wtórnej w przebiegu czerwienicy prawdziwej i nadpłytkowiści samoistnej;
• Lenalidomid w leczeniu pacjentów w anemią zależna od przetoczeń w przebiegu zespołów mielodysplastycznych o niskim lub pośrednim-1 ryzyku, związanych z nieprawidłowością cytogenetyczną w postaci izolowanej delecji 5q;
• leczenie pacjentów z przerzutowym gruczolakorakiem trzustki;
• leczenie chorych na zaawansowanego raka podstawnokomórkowego skóry wismodegibem.

Określenie kryteriów wyboru oferty dla nowych świadczeń gwarantowanych pozwoli na wybór najkorzystniejszych ofert pod względem jakości, kompleksowości, dostępności, ciągłości oraz ceny.

Zakłada się wejście w życie projektowanego rozporządzenia z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Termin ten wynika z konieczności zapewnienia świadczeniobiorcom jak najszybszego dostępu do przedmiotowych świadczeń, które mogą być realizowane po przeprowadzeniu przez oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia postępowań w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej i po zawarciu umów.

Niezachowanie 14-dniowej vacatio legis nie spowoduje naruszenia zasad demokratycznego państwa prawnego. Za wejściem w życie rozporządzenia z dniem następującym po dniu ogłoszenia przemawia ważny interes społeczny - konieczność zapewnienia pacjentom dostępu do świadczeń.

Więcej: http://legislacja.rcl.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH