Projekt ustawy o kosmetykach

Z URZĘDU

Autor: RCL/rynekaptek.pl   02-02-2017, 13:26

Projekt ustawy o kosmetykach Projekt ustawy dot. procesu dystrybucji i sprzedaży produktów kosmetycznych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy z 31 stycznia 2017 roku o produktach kosmetycznych. Projekt określa m.in. tworzenie systemu informowania o ciężkich działaniach niepożądanych spowodowanych użyciem produktów kosmetycznych.

Ustawa określa obowiązki podmiotów i właściwość organów w zakresie wykonywania obowiązków i zadań administracyjnych wynikających z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE).

Organami właściwymi w zakresie art. 5 – 7 rozporządzenia nr 1223/2009, są organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Inspekcji Handlowej w zakresie swoich kompetencji.

Minister właściwy do spraw zdrowia określi, w drodze rozporządzenia, ośrodek uprawniony do dostępu do informacji, mając na względnie konieczność zapewnienia właściwego leczenia.

Zadaniem ośrodka jest zapewnienie dostępu do informacji o produkcie kosmetycznym, niezbędnych w razie konieczności podjęcia leczenia.

Projekt ustawy określa tworzenie systemu informowania o ciężkich działaniach niepożądanych spowodowanych użyciem produktów kosmetycznych.

Jak wskazuje ww. projekt, w systemie są gromadzone dane o ciężkich działaniach spowodowanych użyciem produktów kosmetycznych.

Administratorem sytemu jest Główny Inspektor Sanitarny.

W kwestii nadzoru nad przestrzeganiem przepisów ustawy sprawuje Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Projekt ustawy określa także wysokość kary finansowej. W przypadku, gdy wytwórca wytwarza produkt kosmetyczny bez zachowania dobrej praktyki produktu, podlega każe pieniężnej – od 500 zł do 50 000 zł.

Natomiast ten, kto wprowadza do obrotu kosmetyk bez pełnienia wymogów dot. oceny bezpieczeństwa, podlega każe pieniężnej w wysokości do 100 000 zł.

Ta sama wysokość kary dotyczy braku odpowiedniego dokumentu o danym produkcie kosmetycznym.

Uwagi do projektu można składać do 2 marca br.

Więcej: https://legislacja.rcl.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH