Rada Konsultacyjna AOTM pozytywnie o Targinie

Z URZĘDU

Autor: AOTM/rynekaptek.pl   30-08-2011, 10:16

Rada Konsultacyjna AOTM pozytywnie o Targinie

Rada Konsultacyjna uważa za zasadne zakwalifikowanie leku Targin (oxycodoni hydrochloridum + naloxoni hydrochloridum) jako świadczenia gwarantowanego.

Zgodnie ze stanowiskiem Rady lek powinien być umieszczony w:


1. „Wykazie leków i wyrobów medycznych przepisywanych chorującym na choroby zakaźne lub psychiczne oraz upośledzonym umysłowo, a także chorującym na niektóre choroby przewlekłe, wrodzone lub nabyte”, wewskazaniu: leczenie bólu u dorosłych pacjentów z chorobą nowotworową, którzy w ramach leczenia przewlekłego bólu nowotworowego poddawani są opioidowej terapii podtrzymującej, a u których istnieją udokumentowane    obciążenia trudnymi do kontrolowania zaparciami wywołanymi opioidami – wydawanego za opłatą ryczałtową;


2. „Wykazie leków podstawowych i uzupełniających” – jako leku uzupełniającego z 50% odpłatnością.


Warunkiem finansowania jest obniżenie ceny leku o ok. 30%.

Rada Konsultacyjna zauważa, że występowanie zaparć u chorych leczonych opioidami stanowi bardzo poważny problem kliniczny. Jednocześnie jednak Rada zwróciła uwagę, że analizy przedstawione przez podmiot odpowiedzialny nie w pełni odpowiadają rozpatrywanemu problemowi decyzyjnemu. 



Przedstawione materiały są wystarczające do stwierdzenia porównywalnej skuteczności przeciwbólowej oksykodonu skojarzonego z naloksonem do oksykodonu w monoterapii i niektórych innych opioidów, jak również wskazują na korzystny wpływ antagonistycznego komponentu leku (naloksonu) na łagodzenie zaparć wywołanych podawaniem oksykodonu oraz na opłacalnośd finansowania leku Targin w porównaniu do oksykodonu w monoterapii.



Jednocześnie analizy nie pozwalają ocenić stosunku korzyści zdrowotnych i kosztów stosowania ocenianego leku w porównaniu do leczenia opioidami z jednoczesnym zastosowaniem dostępnego postępowania przeciwzaparciowego, w tym leków przeczyszczających i(lub) podawania bromku metylnaltreksonu (pozytywnie zaopiniowanego przez Radę Konsultacyjną w stanowisku z dnia 25 maja 2009 r.).



Więcej: http://www.aotm.gov.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH