Resort zdrowia ws. podawania leków przeciwbólowych przez ratowników medycznych

Z URZĘDU

Autor: MZ/rynekaptek.pl   09-03-2018, 14:09

Resort zdrowia ws. podawania leków przeciwbólowych przez ratowników medycznych MZ podkreśla, że zestaw leków pozwala na leczenie przeciwbólowe pacjentów w każdym wieku (Fot. Archiwum)

Rozporządzenie z dnia 26 kwietnia 2016 r. w sprawie medycznych czynności ratunkowych zawiera listę leków do samodzielnego podawania przez ratowników medycznych podczas akcji ratunkowej. Są wśród nich również leki o działaniu przeciwbólowym - przypomina Ministerstwo Zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia na swojej stronie internetowej zapewnia, że osobom wykonującym zawód medyczny w systemie PRM zostały dostarczone wszelkie narzędzia, w tym również prawne, do wdrożenia prawidłowego postępowania z pacjentem znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia, doznającym silnego bólu.

Resort przypomina,że rozporządzenie z dnia 26 kwietnia 2016 r. w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego zawiera listę leków, do samodzielnego podawania których jest uprawniony ratownik medyczny podczas akcji ratunkowej.

Są wśród nich również leki o działaniu przeciwbólowym:

Acidum acetylsalicylicum - tabletki

Fentanylum - roztwór do wstrzykiwań

Ibuprofenum - tabletki

Ketoprofenum - tabletki, roztwór do wstrzykiwań

Metamizolum natricum - roztwór do wstrzykiwań

Morphini sulfas - roztwór do wstrzykiwań

Paracetamolum - czopki, tabletki, roztwór do wstrzykiwań

Ministerstwo podkreśla, że powyższy zestaw leków pozwala na leczenie przeciwbólowe pacjentów w każdym wieku, z bólem o różnym nasileniu i przyczynie, od leków o działaniu łagodnym, jak paracetamolum, czy acidum acetylsalicylicum po fantanylum i morphini sulfas, czyli silnie działające leki narkotyczne.

Do dyspozycji ratowników medycznych jest też preparat działający jako antagonista leków narkotycznych, czyli naloxoni hydrochloridum. Pozwala on na odwrócenie niekorzystnego wpływu leków narkotycznych na ośrodek oddechowy, polegający na jego supresji.

Ponadto wskazuje, że takie same uprawnienia do samodzielnego podawania leków, jak opisane powyżej mają pielęgniarki systemu w zespołach ratownictwa medycznego.

- Programy nauczania przed – i podyplomowego w zawodach reprezentowanych w ratownictwie medycznym obejmują m. in. zasady diagnozowania bólu i postępowania przeciwbólowego, zaś personel medyczny ma ustawowy obowiązek postępowania zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej oraz z należytą starannością - zaznacza MZ.

Więcej: http://www.mz.gov.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH