Rozporządzenie ws. ciągłych szkoleń diagnostów laboratoryjnych

Z URZĘDU

Autor: RCL/rynekaptek.pl   18-10-2016, 10:44

Rozporządzenie ws. ciągłych szkoleń diagnostów laboratoryjnych Celem szkoleń jest aktualizacja posiadanego zasobu wiedzy diagnostów laboratoryjnych.

Minister zdrowia wydał projekt rozporządzenia w sprawie ciągłych szkoleń diagnostów laboratoryjnych. Przepisy określają ramowy program szkoleń ciągłych, sposób ich odbywania oraz standardy kształcenia ciągłego.

Projekt określa szczegółowe uregulowanie nałożonego ustawą obowiązku podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez diagnostów laboratoryjnych poprzez uczestnictwo w ciągłym szkoleniu.

Celem szkoleń jest aktualizacja posiadanego zasobu wiedzy diagnostów laboratoryjnych oraz stałego dokształcania się w zakresie nowych osiągnięć medycyny.

Projektowane przepisy określają ramowy program ciągłych szkoleń, sposób ich odbywania oraz standardy kształcenia ciągłego. Zgodnie z przyjętymi w projekcie rozwiązaniami ciągłe szkolenia są realizowane w pięcioletnich okresach edukacyjnych w różnych formach.

Zaliczenie ciągłego szkolenia polega na uzyskaniu w okresie edukacyjnym co najmniej 100 punktów edukacyjnych. Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych potwierdza w karcie ciągłego szkolenia uzyskanie właściwej liczby punktów edukacyjnych zgodnie z ramowym programem ciągłego szkolenia, po przedstawieniu przez diagnostę laboratoryjnego certyfikatu lub innego dokumentu określonego w projekcie rozporządzenia, potwierdzającego zrealizowanie danej formy ciągłego szkolenia.

Zdobycie wymaganej liczby punktów edukacyjnych i potwierdzenie tego w karcie ciągłego szkolenia warunkuje potwierdzenie dopełnienia przez diagnostę laboratoryjnego obowiązku podnoszenia kwalifikacji zawodowych, o którym mowa w art. 30zf ust. 4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej.

Potwierdzenia w tym zakresie, zgodnie z ww. ustawą, dokonuje Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych za pomocą Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych, o którym mowa w art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2015 r. poz. 636, z późn. zm.) oraz przez dokonanie wpisu na liście diagnostów laboratoryjnych, co jest nowym rozwiązaniem pozwalającym monitorować, czy przez diagnostów laboratoryjnych jest realizowany ustawowy obowiązek doskonalenia zawodowego.

Więcej: http://legislacja.rcl.gov.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH