Rozporządzenie ws. rzadkich grup krwi

Z URZĘDU

Autor: RCL/rynekaptek.pl   08-12-2016, 13:49

Rozporządzenie ws. rzadkich grup krwi Minister Zdrowia ws. określenia rzadkich grup krwi.

Minister Zdrowia wydał projekt rozporządzenia w sprawie określenia rzadkich grup krwi, rodzajów osocza i surowic diagnostycznych, których uzyskanie wymaga przed pobraniem krwi lub jej składników wykonania zabiegu uodpornienia dawcy lub innych zabiegów, oraz wysokości rekompensaty.

Projekt rozporządzenia z dnia 5 grudnia br. określa:

Krwią rzadkiej grupy krwi jest krew trudno osiągalna do przetoczenia dla pacjentów z przeciwciałami skierowanymi do antygenów występujących w krwinkach czerwonych z wysoką częstotliwością w populacji (wyższą niż 99 proc.).

Taka krew przeznaczona jest dla pacjentów z przeciwciałami skierowanymi do kilku antygenów występujących w układach grupowych, w szczególności: Rh, Kell, Kidd, Duffy, MNS.

Krew z grupy rzadkiej o ograniczonej dostępności, która jest trudno osiągalna dla pacjentów z przeciwciałami skierowanymi do antygenów występujących na krwinkach płytkowych (HPA).

Dawcom krwi grup rzadkich przysługuje rekompensata pieniężna za niedogodności związane z koniecznością stawienia się na każde żądanie jednostki organizacji publicznej służby krwi w wysokości 130 zł za jeden litr pobranej krwi, 3 zł za 1 mililitr pobranych krwinek czerwonych oraz 1 mililitr pobranych krwinek płytkowych, a także 1 zł za 1 mililitr krwi pobranej do celów diagnostycznych od dawców krwinek wzorcowych.

Zabieg uodpornienia dawcy lub inne zabiegi poprzedzające pobranie krwi lub jej składników wykonuje się w celu uzyskania surowic diagnostycznych oraz uzyskania osocza niezbędnego do wytworzenia produktów krwiopochodnych, w szczególności immunoglobuliny anty Rh-D i anty-HBs.

Uwagi do projektu można składać do 13 grudnia br.

Więcej: http://legislacja.rcl.gov.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH