Są pewne problemy ze szczepionkami. Co zrobić, gdy się pojawią?

Z URZĘDU

Autor: URPL/ rynekaptek.pl   03-04-2018, 09:09

Są pewne problemy ze szczepionkami. Co zrobić, gdy się pojawią? W przypadku niektórych szczepionek odnotowano wyciek z ampułko-strzykawek (fot. archiwum)

GSK i URPL informują o wycieku z ampułko-strzykawek stosowanych w szczepionkach tej firmy. Dotyczy to produktów: Boostrix, Boostrix Polio, Infanrix DTPa, Infanrix-IPV+Hib, Infanrix hexa, Twinrix Adult, Twinrix Adult i Junior, Engerix B 10 mcg i 20 mcg oraz Encepur Adult i K.

W przypadku niektórych szczepionek odnotowano wyciek z ampułko-strzykawek, następujący w trakcie przygotowywania lub podczas podawania szczepionki.

W Europie częstość występowania takich zgłoszeń wynosi 2,6 na 100 tys. dawek, przy czy w pięciu krajach z najwyższym wskaźnikiem zgłoszeń, odnotowano częstość od 2 do 5 na 100 tys. dawek. Dokładna częstość występowania wycieku nie jest jednak znana i może być wyższa.

Wyciek nie ma wpływu na sterylność szczepionki. Potencjalnym ryzykiem tego zdarzenia może być teoretycznie podanie mniejszej dawki pacjentowi, w związku z czym może on nie uzyskać właściwej ochrony. Jednak dotąd nie odnotowano zgłoszeń, by wyciek spowodował nieskuteczność szczepienia.

Firma zaleca, by w przypadku wycieku w trakcie przygotowania szczepionek liofilizowanych, zaniechać użycia danej ampułko-strzykawki.

W przypadku wycieku podczas podawania produktu, lekarz powinien zdecydować czy podać dodatkową dawkę pacjentowi, który otrzymał dawkę mniejszą niż standardowa.

Więcej: www.urpl.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH