Sanepid: studentów farmacji na badania kieruje rektor

Z URZĘDU

Autor: NIA/rynekaptek.pl   30-09-2016, 10:11

Sanepid: studentów farmacji na badania kieruje rektor Rektor zobowiązani są do ewentualnego skierowania pracowników na badania do celów sanitarno-epidemiologicznych - wskazuje Sanepid

Farmaceutów zatrudnionych w aptekach oraz studentów kierunku "farmacja", którzy mają odbywać staż w aptece na badania do celów sanitarno-epidemiologicznych kieruje pracodawca oraz kierujący szkołą lub rektor uczelni - informuje GIS.

Jak czytamy w piśmie Głównego Inspektora Sanitarnego do prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, obecnie trwają prace legislacyjne związane z procedowaniem rozporządzenia wydawanego na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych (Dz. U. z 2013 poz. 947, z późn. zm.), które określać będzie m.in. rodzaje prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

- Do czasu wydania przedmiotowego rozporządzenia obowiązek wykonywania badań sanitarno-epidemiologicznych może być realizowany jedynie na podstawie i w zakresie obowiązujących podstaw prawnych, a więc zgodnie z zapisami wynikającymi wprost z rozdziału 2 ww. ustawy – podaje Sanepid.

Główny Inspektor Sanitarny informuje, iż w art. 6 ust. 1 pkt 5 oraz ust. 2 pkt 3 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi wyodrębniono m.in. badania wykonywane na podstawie skierowania przez pracodawcę oraz kierującego szkołą lub rektora uczelni. Badania te są wykonywane w związku z wykonywaniem lub podejmowaniem określonych prac i służą wykluczeniu stanów chorobowych stanowiących przeciwwskazanie do wykonywania tych prac.

To pracodawca, kierujący szkołą lub rektor zobowiązani są do ewentualnego skierowania pracowników na badania do celów sanitarno-epidemiologicznych, o ile z przeprowadzonej analizy zagrożeń związanych z pracą na danym stanowisku wynika ryzyko przeniesienia zachorowań na osoby trzecie. 

Np. w przypadku prac związanych z wytwarzaniem lub sporządzaniem, pakowaniem, przechowywaniem, dystrybucją nieopakowanych lub częściowo opakowanych produktów leczniczych, w tym w szczególności leków aptecznych i recepturowych, czy też myciem naczyń i pojemników przeznaczonych na produkty lecznicze - stwarzające zagrożenie przeniesienia drogą pokarmową zakażenia na inne osoby.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH