SIA: leki nie będą już sprzedawane tylko w celach zysku

Z URZĘDU

Autor: ŚIA/rynekaptek.pl   12-12-2016, 09:28

SIA: leki nie będą już sprzedawane tylko w celach zysku elegaci XIX Okręgowego Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego Aptekarzy SIA popierają projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego.

Zaproponowane zmiany mają na celu zahamowanie funkcjonujących dziś na rynku licznych patologii, w tym postrzegania pacjenta przede wszystkim jako narzędzia do zarabiania ogromnych pieniędzy - ocenili delegaci XIX Zjazdu SIA.

Delegaci XIX Okręgowego Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego Aptekarzy SIA w Katowicach przygotowali oświadczenie, w którym wyrazili swoje poparcie dla zapisów projektu poselskiego o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne, przedstawionego przez Parlamentarny Zespół ds. regulacji rynku farmaceutycznego.

Delegaci ze Śląskiej Izby Aptekarskiej wyrażają „zdecydowane poparcie dla projektu i prac związanych ze zmianami prawa farmaceutycznego w zakresie ograniczenia prawa prowadzenia aptek ogólnodostępnych do farmaceutów posiadających prawo wykonywania zawodu farmaceuty”, co jak twierdzą, „będzie gwarancją dostępu do leków dla polskich pacjentów, bez barier związanych z monopolizacją rynku detalicznego oraz tego, że pacjent otrzyma leki, których potrzebuje, a nie będą mu sprzedawane tylko i wyłącznie w celach zysku”.

Jak piszą w oświadczeniu, w pełni zgadzają się też z uzasadnieniem projektu zmian ustawy w szczególności z twierdzeniem, że "farmaceuta, jako osoba wykonująca medyczny zawód zaufania publicznego, prowadzi aptekę nie tylko w celu osiągania zysków, ale także, aby realizować swe obowiązki zawodowe".

Delegaci XIX Okręgowego Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego Aptekarzy SIA w Katowicach zwracają się również o szybkie wprowadzenie proponowanych przepisów w życie tak, aby interes pacjenta był na pierwszym miejscu w aptekach, jako placówkach ochrony zdrowia publicznego.

Jak czytamy na stronie ŚIA, prezes Rady dr farm. Piotr Brukiewicz wskazuje, że proponowana regulacja zakłada m.in. powrót do tradycyjnej roli apteki, traktowanej jako placówki ochrony zdrowia, a nie sklepu oferującego sprzedaż leków.

- Beneficjentami tych zmian będą przede wszystkim pacjenci. Zaproponowane zmiany mają na celu zahamowanie funkcjonujących dziś na rynku licznych patologii, w tym postrzegania pacjenta przede wszystkim jako narzędzia do zarabiania ogromnych pieniędzy – tłumaczy. 

Jednocześnie podkreśla, że wbrew podnoszonym zarzutom ustawa nie będzie wywłaszczać podmiotów prowadzących apteki niebędących farmaceutami, gdyż „takie zarzuty są podnoszone propagandowo w celu wprowadzenia w błąd opinii publicznej”.

Więcej: http://katowice.oia.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH