SIA przypomina i wyjaśnia sprawozdawczość recept

Z URZĘDU

Autor: SIA/rynekaptek.pl   15-01-2016, 15:31

SIA przypomina i wyjaśnia sprawozdawczość recept

W związku z wejściem w życie z dniem 12 grudnia 2015 r. ustawy o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia i niektórych innych ustaw lekarze i inne osoby uprawnione do wystawiania recept „pro auctore” i „pro familae” nie muszą obecnie posiadać umowy z NFZ na wypisywanie recept refundowanych – pisze prezes SIA Piotr Brukiewicz.

I wyjaśnia dalej:

Wskutek tej zmiany mogą pojawić się recepty „pro auctore” i „pro familae” bez numeru zaczynającego się od „98” lub numeru regon, co powoduje problem, jakie dane raportować z takich recept.

Problem przekazywania danych z tych recept został rozwiązany przy okazji ogłoszenia Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 stycznia 2016 roku zmieniającego rozporządzeni w sprawie informacji gromadzonych przez apteki oraz informacji przekazywanych Narodowemu Funduszowi Zdrowia.

Obecnie w przypadku realizacji recept „pro auctore” i „pro familae” sprawozdajemy, jako dane świadczeniodawcy:

a) numer identyfikacyjny określony w zawartej z oddziałem wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia, umieszczony na recepcie w części „Świadczeniodawca” zaczynający się od 98, umowie upoważniającej do wystawiania recept na leki refundowane lub umowie upoważniającej do wystawiania recept refundowanych dla wystawiającego, jego małżonka, wstępnych i zstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa

albo

b) dziewięć pierwszych cyfr numeru REGON właściwych dla miejsca udzielenia świadczenia;

albo

c) numer prawa wykonywania zawodu osoby uprawnionej, w przypadku gdy na recepcie w części „Świadczeniodawca” nie podano danych, o których mowa w pkt a lub b.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH