SIA: ważne zmiany w sprawozdawczości

Z URZĘDU

Autor: SIA/rynekaptek.pl   14-02-2017, 09:23

SIA: ważne zmiany w sprawozdawczości Najistotniejszą zmianą jest obowiązek przekazywania informacji o lekach recepturowych wraz ze składnikami receptury w określonych ustandaryzowanych jednostkach miary

Śląska Izba Aptekarska informuje, że planowana zmiana komunikatu elektronicznego xml wprowadza ważne zmiany dotyczące sprawozdawczości leku recepturowego.

SIA udostępnia komunikat firmy Kamsoft w tej sprawie.

Firma przypomina, że na dzień 1 marca 2017 roku planowane jest wejście w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie informacji gromadzonych przez apteki oraz informacji przekazywanych NFZ.

Rozporządzenie wprowadza szereg zmian w komunikacie elektronicznym przesyłanym co dwa tygodnie do NFZ.

Jak podkreśla Kamsoft, pierwszą i najistotniejszą zmianą jest obowiązek przekazywania informacji o lekach recepturowych wraz ze składnikami receptury w określonych ustandaryzowanych jednostkach miary.

Projekt rozporządzenia definiuje też zamknięty słownik jednostek miary (Załącznik nr 1 do projektu rozporządzenia, atrybut skladnik@jm) w postaci: sztuka [szt], gram [g], mililitr [ml] dla składników w postaci leku gotowego i surowca farmaceutycznego oraz opakowanie [op] dla opakowań bezpośrednich.

Firma wyjaśnia, że nakłada to obowiązek sprawozdawania składu leku recepturowego tylko w takich jednostkach.

W związku z powyższym, firma podjęła decyzję, aby dążyć do ustandaryzowania aptecznych jednostek miary dla produktów oznaczonych jako opakowanie bezpośrednie, surowiec farmaceutyczny lub lek gotowy dla receptury.

- Wraz z pojawieniem się wspierającej zmiany wersji programu udostępnione zostanie zestawienie w module APW23 - Kontrola, które pomoże ujednolicić apteczne jednostki miary dla składników receptury – podaje.

Firma prosi jednak o zweryfikowanie już teraz, czy zestawiając lek recepturowy używane są jednostki ustandaryzowane.

Kolejną zmianą jest wprowadzenie słownika kodów postaci leku recepturowego. W systemie KS-AOW po wyborze rodzaju leku recepturowego (jałowy/niejałowy) będzie konieczne wybranie z listy jednego z następujących kodów postaci:

1 - dla proszków dzielonych - do 20 sztuk,
2 - dla proszków niedzielonych (prostych i złożonych) do 80 gramów,
3 - dla czopków, globulek oraz pręcików - do 12 sztuk,
4 - dla roztworów, mikstur, zawiesin oraz emulsji do użytku wewnętrznego - do 250 gramów,

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH