Tam, gdzie zatrzymał się czas

Z URZĘDU

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   25-12-2014, 08:52

Tam, gdzie zatrzymał się czas

Aztekowie wierzyli, że bóg słońca Huitzilopochtli został poczęty bez udziału mężczyzny. Jego matka, bogini ziemi Coatlicue, zamiatając podłogę w swoim domu znalazła mały kłębek piór. Podniosła go i schowała pod spódnicę, na skutek czego natychmiast zaszła w ciążę.

Kiedy katoliccy misjonarze ewangelizowali Indian, dostrzegli możliwość wytłumaczenia idei niepokalanego poczęcia odnosząc się do tego indiańskiego elementu wiary. Skoro zaś jedno z najważniejszych bóstw Azteków było związane ze słońcem i "światłem świata", postanowili przekonać Indian do nowej religii m.in. pokazami ognia i fajerwerków.

W ten sposób, współcześni mieszkańcy Meksyku przygotowują się na noc Bożego Narodzenia w dniach dawnych świąt ku czci Huitzilopochtli. 16 grudnia odprawiana jest msza adwentowa, a potem odbywają się procesje, powtarzane przez kolejne 8 nocy, na pamiątkę wędrówki Marii i Józefa do Betlejem. Jest też spędzana w rodzinnym gronie wigilia, szopki bożonarodzeniowe, jasełka, kolędy, a nawet tradycja dawania prezentów. Tej kulturze udało połączyć się przywiezioną przez misjonarzy tradycję chrześcijańską ze zwyczajami ludów prekolumbijskich, lokalnymi wierzeniami i folklorem.

Jednak początki nie były ani łatwe, ani przyjemne. W XVI wieku do wybrzeży Ameryki Południowej dobiły statki z hiszpańskimi konkwistadorami na pokładach. Ci mieli jeden cel - podbić te tereny, co spotkało się ze zbrojnym oporem ze strony lokalnych plemion.

30 czerwca 1520 roku hiszpańscy konkwistadorzy w z pośpiechu zaczęli uciekać z azteckiej stolicy Tenochtitlan, po tym, jak Aztekowie wzniecili przeciwko Hiszpanom powstanie. Część z nich zginęła w walce, część utonęła mając kieszenie wypchane kieszenie złotem, część została pojmana przez wrogów i trafiła na ołtarze ofiarne. Mając w zwyczaju składanie bogom ofiar z ludzi, kapłani rozcinali jeńcom pierś i wyrywali bijące jeszcze serce.

Kilkanaście miesięcy później towarzysze broni przypuścili szturm na stolicę i położyli kres makabrycznej praktyce Indian, przy okazji niszcząc wszystko na swojej drodze. Na ruinach świątyń azteckich bóstw zaczęły wyrastać kościoły katolickie i sanktuaria, powstawały misje i miejsca kultu religijnego. W miejscu dawnej azteckiej stolicy powstało Mexico City, największa metropolia współczesnego Meksyku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH