Ten produkt może ukazywać fałszywą wrażliwość na Teicoplaninę

Z URZĘDU

Autor: URPL/rynekaptek.pl   15-01-2018, 09:16

Ten produkt może ukazywać fałszywą wrażliwość na Teicoplaninę Nie należy badać gronkowców koagulazo-ujemnych (CoNS) za pomocą ETEST Teicoplanin - alarmuje producent.

Firma BioMérieux SA wydała komunikat ws. produktu ETEST Teicoplanin 256 (TP) SPB and Foam. Podczas badania zaobserwowano pojawianie się fałszywej wrażliwości na Teicoplaninę.

Zgodnie z informacją firmy, o dokonanej ocenie produktu ETEST Teicoplanin w odniesieniu do Staphylococcus spp., zaobserwowano w przypadku gronkowców koagulazo-ujemnych (CoNS) niedoszacowanie wartości MIC o co najmniej 1 rozcieńczenie, mimo że zgodność zasadnicza MIC przy rozcieńczeniu +/- 1 wynosi > 95% między ETEST TP256 a metodą referencyjną rozcieńczeń w agarze (AD) dla Staphylococcus spp.

Firma wyjaśnia, to niedoszacowanie prowadzi do ryzyka pojawienia się fałszywych wyników wrażliwości, związanych, w szczególności z brakiem interpretacji kategorii po średniej (średnio wrażliwy), jeśli dla tego antybiotyku stosowane są wartości graniczne EUCAST.

Podaje, że podczas badania, zaobserwowano pojawianie się fałszywej wrażliwości na poziomie 37,5% dla CoNS, gdzie szczepy z MIC 8 mg /L w metodzie referencyjnej - (oporne, R), są wrażliwe (S) w przypadku badania z ETEST Teicoplanin.

W wyniku powyższych obserwacji stwierdzono, że istnieje potencjalne zagrożenie właściwego określenia kategorii dla szczepów gronkowców koagulazo-ujemnych (CoNS), co może prowadzić do uzyskania fałszywej wrażliwości na Teicoplaninę, jeśli zastosowane zostaną punkty graniczne według EUCAST.

Firma wskazuje, że nie należy badać gronkowców koagulazo-ujemnych (CoNS) za pomocą ETEST Teicoplanin. MIC dla Teikoplaniny należy uzyskać przy użyciu alternatywnej metody.

Więcej: http://urpl.gov.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH