URPL: Mołdawia dostanie wsparcie Polski i Litwy

Z URZĘDU

Autor: URPL/ rynekaptek.pl   05-05-2016, 11:43

URPL: Mołdawia dostanie wsparcie Polski i Litwy

Litwa i Polska będą wspierać Mołdawię w dostosowywaniu systemu regulacyjnego dla produktów leczniczych i wyrobów medycznych do prawa i norm obowiązujących w Unii Europejskiej.

Litwa razem z Polską jako partnerem wspomagającym wygrała postępowanie konkursowe i będą wspólnie implementować projekt Twinningowy Unii Europejskiej pod tytułem: "Wsparcie dla Agencji Mołdawskiej w zakresie Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych jako regulatora w dziedzinie produktów leczniczych, wyrobów medycznychi działań farmaceutycznych".

Przez okres dwóch lat zespół ekspertów z litewskiego Ministerstwa Zdrowia, Państwowej Agencji Kontroli Leków Litwy, Narodowego Funduszu Ubezpieczeń Zdrowotnych we współpracy z Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych z Polski będzie wspierał Agencję ds. Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych Mołdawii w rozwoju praktycznych umiejętności w dostosowywaniu regulacji i nadzoru rynku produktów leczniczych i wyrobów medycznych do poziomu standardów Unii Europejskiej.

Dyrektor Litewskiej Agencji Leków, Gintautas Barcys we współpracy z Grzegorzem Cessakiem, prezesem Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, w Polsce będą prowadzili implementację całego projektu Twinningowego. Natomiast Główny Specjalista Departamentu Farmacji Litewskiego Ministerstwa Zdrowia, Anzelika Oraite rezydująca w Mołdawii będzie pełniła funkcję Doradcy ds. Twinningu. Centralna Agencja ds. Zarządzania Projektami (CPMA) zapewni zabezpieczenie finansowo-administracyjne dotyczące działań związanych z projektem.

Zaakceptowany przez  Komisję Europejską budżet omawianego projektu to 1,1 mln euro.

Bliska i efektywna współpraca między Państwową Agencją Kontroli Leków Litwy oraz  polskim Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, rozpoczęła się w 2012 roku. Obie Agencje wymieniają doświadczenia w różnych projektach, inspektorzy biorą udział w inspekcjach w zakresie Dobrej Praktyki Badań Klinicznych oraz  Pharmacovigilance.

Ponadto został utworzony zespół ekspercki dla prowadzenia wspólnej oceny produktów leczniczych w centralnej procedurze dopuszczania do obrotu. Agencje organizują również wspólne szkolenia oraz spotkania w celu omówienia bieżących problemów i wzajemnej wymiany doświadczeń.

Program Twinningowy Unii Europejskiej finansowany jest przez Komisję Europejską w ramach wsparcia współpracy pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej i krajami beneficjentami w celu zwiększenia zdolności administracyjnych w zakresie rozwoju procesu reform.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH