URPL: możliwe reakcje skórne po epoetynach

Z URZĘDU

Autor: URPL/rynekaptek.pl   21-09-2017, 10:10

URPL: możliwe reakcje skórne po epoetynach URPL wydał ostrzeżenie dot. ciężkich niepożądanych reakcji skórnych

Prezes URPL w porozumieniu z Europejską Agencją Leków wydał komunikat dotyczący ludzkich epoetyn, które mogą wywoływać ciężkie niepożądane reakcje skórne.

Prezes URPL informuje o ryzyku występowania ciężkich niepożądanych reakcji skórnych u pacjentów leczonych następującymi epoetynami: darbepoetyną alfa, epoetyną alfa, epoetyną beta, epoetyną theta, epoetyną zeta i glikolem metoksypolietylenowym epoetyny beta.

W momencie rozpoczynania leczenia produktami zawierającymi epoetyny pacjentów należy poinformować o oznakach i objawach ciężkich reakcji skórnych.

W przypadku wystąpienia tych oznak i objawów pacjenci muszą natychmiast skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym i przerwać leczenie epoetyną.

W przypadku jeśli u pacjenta wystąpiły ciężkie niepożądane reakcje skórne, takie jak zespół Stevensa - Johnsona lub toksyczna nekroliza skórna, które są uznawane za związane ze stosowaniem epoetyn, nie należy ich u takiego pacjenta nigdy więcej stosować.

Jak czytamy w komunikacie, ciężkie reakcje zgłaszano w przypadkach epoetyn długodziałających, w tym zgłoszono przypadki ustąpienia działania niepożądanego po odstawieniu leku i ponownego wystąpienia niepożądanego po ponownym włączeniu leku.

Więcej: http://www.urpl.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH