URPL ostrzega przed przedawkowaniem leku

Z URZĘDU

Autor: URPL/rynekaptek.pl   02-12-2016, 13:23

URPL ostrzega przed przedawkowaniem leku URPL ws. produktów zawierających lewetyracetam, które mogą doprowadzić do przedawkowania.

URPL informuje o ryzyku błędnego dawkowania produktów zawierających lewetyracetam w postaci roztworu doustnego 100 mg/ml, które mogą doprowadzić do przedawkowania.

W uzgodnieniu z Europejską Agencją Leków oraz odpowiednimi podmiotami odpowiedzialnymi lub przedstawicielami podmiotów odpowiedzialnych, URPL informuje, że zgłoszono przypadki nawet 10-krotnego niezamierzonego przedawkowania produktu Keppra (lewetyracetam) roztwór doustny.

Urząd podaje, że większość tych przypadków miała miejsce u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 11 lat. Ustaloną przyczyną było używanie nieodpowiednich dozowników, np. pomylenie strzykawki dozującej o pojemności 1 ml ze strzykawką o pojemności 10 ml, prowadzące do 10-krotnego przedawkowania.

Zgodnie z zaleceniami, lekarze powinni zawsze podawać na recepcie dawkę leku w miligramach, z odpowiadającą jej dawką w mililitrach, właściwą dla wieku pacjentów.

Farmaceuci muszą dopilnować, aby wydane zostało odpowiednie opakowanie produktu zawierającego lewetyracetam w postaci roztworu doustnego.

Podczas wydawania każdej recepty lub produktu, lekarze i farmaceuci powinni udzielać porady pacjentowi lub/i opiekunowi odnośnie sposoby odmierzania zalecanej dawki. Pacjentom lub ich opiekunom powinno się także przypominać, aby używali wyłącznie strzykawki dołączonej do danego opakowania. Co ważne, po opróżnieniu butelki należy pozbyć się strzykawki. Nie należy jej zatrzymywać.

Więcej: http://urpl.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH