URPL ws. leków stosowanych w leczeniu trądziku

Z URZĘDU

Autor: URPL/rynekaptek.pl   07-02-2017, 10:45

URPL ws. leków stosowanych w leczeniu trądziku Leki zawierające 2 mg dienogestu i 0,03 mg etynyloestradiolu mogą być w dalszym ciągu stosowane w leczeniu umiarkowanego trądziku

Prezes URPL przekazuje informacje w sprawie stosowania leków zawierających 2 mg dienogestu i 0,03 mg etynyloestradiolu w leczeniu trądziku.

Europejska Agencja Leków (EMA) zaleca, by leki zawierające 2 mg dienogestu i 0,03 mg etynyloestradiolu mogły w dalszym ciągu być stosowane w leczeniu umiarkowanego trądziku, jeśli odpowiednie preparaty stosowane na skórę lub antybiotyki przyjmowane doustnie nie przyniosły rezultatów.

Jednakże leki te, zatwierdzone również jako hormonalne środki antykoncepcyjne mogą być stosowane tylko u kobiet, które zdecydowały się na przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych.

Jednakże leki te, zatwierdzone również jako hormonalne środki antykoncepcyjne mogą być stosowane tylko u kobiet, które zdecydowały się na przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych.

Jak podaje Urząd, w kwestii ryzyka wystąpienia działań niepożądanych Komitet uznał, że dostępne dane nie dają żadnych nowych podstaw do obaw związanych z bezpieczeństwem.

Znane ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ŻChZZ lub zakrzepów w żyłach), które może wystąpić w wyniku przyjmowania wszystkich złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, uważa się za niskie.

Jednak dostępne dane dotyczące tego ryzyka w przypadku stosowania dienogestu/etynyloestradiolu są niewystarczające, aby dokładnie określić i porównać je z innymi środkami antykoncepcyjnymi. Wciąż czekamy na dalsze dane.

Komitet zaleca również, by przeprowadzić badanie lekarskie w ciągu 3 do 6 miesięcy po rozpoczęciu leczenia oraz by okresowo weryfikować konieczność kontynuacji terapii.

Więcej: http://urpl.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH