URPL ws. nazw handlowych leków

Z URZĘDU

Autor: URPL/rynekaptek.pl   03-03-2017, 16:00

URPL ws. nazw handlowych leków Komunikat dot. nazw leków i ich weryfikacji przed wprowadzeniem ich na rynek

Prezes Urzędu Patentowego RP oraz prezes URPL wydali wspólny komunikat w sprawie weryfikacji nazw produktów leczniczych oraz weryfikacji w postępowaniach o dopuszczenie do obrotu tych produktów.

Komunikat dotyczy także zmian nazwy zarejestrowanych leków w kontekście prawnej ochrony przedmiotów własności przemysłowej.

Jak czytamy w komunikacie, w postępowaniach o dopuszczenie do obrotu leków w procedurze narodowej, wzajemnego uznania oraz procedurze zdecentralizowanej do kompetencji prezesa Urzędu, należy weryfikacja nazw tych leków w oparciu o przepisy ustawy zawarte w art. 2 pkt 14 i 15 ustawy z 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne.

Zaznaczono, że czynności podejmowane przez prezesa URPL są niezależne od czynności podejmowanych przez Urząd Patentowy RP.

Ze względu więc na niezależność postępowań o dopuszczenie do obrotu leku i o udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy, może dojść do sytuacji potencjalnie kolizyjnych.

"Mając powyższe na uwadze, rekomenduje się, aby podmioty odpowiedzialne, planujące wprowadzenie do obrotu danego leku i nadające mu nazwę, jeszcze przez złożeniem wniosku o dopuszczenie go do obrotu, bądź przed złożeniem wniosku ws. zmiany jego nazwy, weryfikowały podobieństwo tej nazwy" - wskazuje URPL.

Podobieństwo tej nazwy, należałoby weryfikować z informacjami o zgłoszonych znakach towarowych publikowanych w Biuletynie Urzędu Patentowego, oraz z informacjami o już zarejestrowanych znakach publikowanych w Wiadomościach Urzędu Patentowego.

Więcej: http://www.urpl.gov.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH